Genel Sağlık

İRADE GELİŞTİRME YÖNTEMLERİ

Günümüzde pek çok insan iradesine sahip olamamaktan şikayetçidir. Sigarayı bırakmak istediği halde bırakamayan insanlar, kilo vermek istediği halde kilo vermeyenler içinde bulundukları bu durum karşısında üzülmekte ve iradelerine nasıl sahip olabileceklerinin çarelerini aramaktadırlar.

Mümin SEKMAN, başarı bilimi isimli kitabında başarının öğrenilebilir bir kavram olduğunu ve başarı yöntem ve tekniklerini uygulayan herkesin başarıya ulaşabileceğini söylemektedir. Başarıya ulaşabilmek için gerekli olan etkenlerden birisi de irade eğitimidir.

Yazar kitabında Walter Mischel isimli bilim adamının bir deneyinden bahsetmektedir. Deney şöyledir: Mischel  irade eğitimi için yapmış olduğu deneyde 4-5 yaşlarındaki çocuklara bir lokum veriyor ve hemen yemeleri halinde bir, on beş dakika sabretmeleri halinde ise iki lokum yiyebileceklerini söyleyerek onların iradelerine ne derece sahip olabildiklerini araştırıyor. On beş dakika sabredebilenlerin yani iradesine sahip olabilenlerin ileriki yaşantılarında çok başarılı olduklarını gözlemliyor. Başarılı bir hayat için irade gücünü kullanmanın önemi çok büyüktür.   İrade eğitimini küçük yaşlarda kazanmanın önemi büyük olsa da yetişkin insanların da iradelerine sahip olma konusunda uygulayabilecekleri küçük yöntemler vardır.

Başarı kazanma tekniklerinden olan irade geliştirme yöntemlerini sizler için araştırdık. İrademizi nasıl geliştirebiliriz? İşte sizlere teknikler:

Dikkatinizi başka yöne odaklayın: Dikkatimizi yememiz gereken gıdalar dışında başka şeylere yöneltmemiz, beklerken eğlenceli şeyler düşünmemiz ya da gıdaları bir resim gibi düşünmek irade kontrolünde faydalı bir yöntemdir.

Tutarlı karakter irade gücünü etkiler: Tutarlı insanları gözlemlemek irade kontrolünde bizlere fayda sağlar. Çocuğunuzun öz denetimini geliştirmek için öğüt vermek yerine örnek olmalısınız.

Dürtü kontrolünün onda dokuzu kaçmaktır: Sigarayı bırakmak için sigara içilen ortamlardan kaçmamız gerekir.

Diyet yapmak için yemek yenilen ortamlardan uzak durun.

Kendinize hayallerinizin propagandasını yapın: Gelecekte ulaşılacak çekici hayaller kurmak iradeyi güçlendiriyor. Kendinize ideal hayatınızı resimlerle anlatan bir ‘’rüya panosu’’ hazırlayabilirsiniz.

Önleyici kararları baştan alın: Alış veriş yapmak istemiyorsanız dışarı çıkarken yanınıza kredi kartı almayın ya da sadece harcamayı düşündüğünüz miktarı alın.

Hedefinizi ölçülebilir bir dille ifade edin: Daha az makarna yiyeceğim yerine haftada iki kere makarna yiyeceğim şeklinde karar almak daha etkilidir.

Stres irade gücünü tetikliyor: Stresli zamanlarda irade zayıflıyor, kronik stres ise zamanla irade gücünü felç ediyor. Mutsuz, zihni yorgun,  ve kafası karışık insanlar daha çabuk baştan çıkarılabiliyor.

İrade gücünüzü idareli kullanın: İrade gücünüz sınırsız değildir, onu önemsiz şeylerde tüketirseniz önemli şeylerde eliniz kolunuz bağlanır.

Yazdır

Yazar hakkında

Fatih Pınar

1 yorum

Yorum yap