Genel

Leyla ile Mecnun – Romeo ve Juliet

leyla ile mecnun

Leyla ile Mecnun

Leyla ile Mecnun “ile” takısıyla Romeo ve Juliet ise “ve” bağlacıyla bağlıdır. Peki bu ne demek?

Romeo ve Juliet birbirinden ayrı sevenlerdir. Ayrıdırlar. Biri oradan biri şuradan sever. İki kişidirler ve birbirlerini ayrı ayrı severler. Leyla ile Mecnun ise ayrı değildir, birdirler. Bir oldukları yerden birbirlerini severler. Sevene kadar iki kişi olan Leyla ile Mecnun, sevdiklerinde, aşk olduklarında teke düşerler. Artık orada ne vardır ne de şu. Her yer Leyla, her yer Mecnundur onlara.
Romeo ve Juliet’ te iki ailenin geçmişe dayanan bir düşmanlıkları vardır. Leyla ile Mecnun ‘da ise bir düşmanlık söz konusu değildir. Romeo’nun adı yine Romeo ‘dur , Mecnun’un adı ise Kays’tır. Halkın gözünde Kays bir kız için çöllere düştüğünden dolayı kendisine deli , aklını kaçırmış anlamına gelen Mecnun demişlerdir. Günümüzde de ağırlıklı olarak Mecnun olarak gelmiştir ismi.
Romeo biraz uç, sivri bir karakterdir , Mecnun ise çöllerde kimsesiz yaşamış, dünyayı gözünden silmiş bir derbederdir. Mecnun, aşkından , tabiri caiz ise kör olmuş , maddi dünyayı terk ermiştir.
Romeo ve Juliet ilk olarak bir partide karşılaşmıştır, Leyla ise Mecnun’un çocukluk aşkıdır. Leyla ile Mecnun aşkında önce kadının ismi gelir , diğerinde ise erkeğin. Rivayetlere göre Leyla kara kuru, çok da güzel olmayan bir kızdır. Julıet ise güzel bir kadındır.
Romeo da Juliet de kendilerini öldürerek öteki dünyada buluşma şanslarını yok etmişlerdir. Leyla ile Mecnun ise öteki dünyada inşallah kavuşmuşlardır.
romeo ve juliet

Romeo ve Juliet

Romeo ve Juliet hikayesinde bunlara yardımcı olan birileri vardır, ancak Leyla ile Mecnun yalnız başlarına kendi aşklarının peşinden gitmişlerdir.
Romeo, aşkı için adam öldürürken, Mecnun aşkı için kendini (nefsini) öldürmüştür. Romeo başını kaldırdığında balkondaki Juliet’ i görür. Mecnun’un ise başını kaldırdığında tek gördüğü şey Allah’tır.
Romeo aşkını herkese anlatır, Mecnun ise sadece çöldeki ceylanlara, aslanlara fısıldar, Allah ‘a anlatır.
Romeo ve Juliet iki ünlü aşık olarak bilinirler, Leyla ile Mecnun ise tek bir aşk olarak. Leyla ile Mecnun ilahi aşka giden yolda beşeriyet sevgisinin nasıl helal yolda basamak olarak kullanabileceğini örnekleyen en önemli hikayedir.
Hazırlayan: Fatma Zehra Karataş
Yazdır

Yazar hakkında

Fatma Zehra Karataş

4 yorumlar

Yorum yap