Genel Eğitimle İlgili Yazılar

Sosyal Medya Bağımlılığına Karşı Yapılması Gerekenler

sosyal medya bağımlılığına karşı yapılması gerekenler 2

SOSYAL MEDYA BAĞIMLILIĞINA KARŞI YAPILMASI GEREKENLER

Daha önce Gençler ve Sosyal Medya Bağımlılığı ve Sosyal Medya Bağımlılığının(!) Nedenleri Nelerdir? konuları ele alınmıştı. Bu yazıda ise Sosyal Medya bağımlılığına karşı yapılması gerekenler tartışılacaktır.

Her şeyden önce pek çok yenilik gibi sosyal medya da bizatihi kötü ya da iyi değildir. Onu iyi ya da kötü yapan, faydalı ya da zararlı kılan insanların onu kullanma şeklidir. Bu şekliyle sosyal medya ya da internet bağımlılığı diğer bilinen bağımlılıklardan ayrılmaktadır. Uyuşturucu, sigara ya da alkol bağımlılığı insanlara ve/veya çevrelerine doğrudan zarar verir. Başka bir ifadeyle doğaları gereği sosyal medya bağımlılığı diğer bağımlılıklardan ayrılmaktadır. Bu nedenle yapılması gereken şeylerinde farklı biçim de ele alınması gerektiği düşünülmektedir.

Sosyal medya, internet, bilgisayar ve telefon oyunları gibi teknolojik imkanların bağımlılığından kurtulup onlardan yararlanmak için yapılması gereken en temel şeylerden bazıları şunlardır:

  1. Destekleyici aile ortamı oluşturmak.

Tüm insanların, özellikle de çocukların ve gençlerin en temel ihtiyaçlarından birisi, belki de en önde geleni, huzurlu bir aile ortamıdır. Çocuklarının elinden telefon ve tableti almak isteyen anne-babalar onlara bir aile ortamı sunmak zorundadır. Bunun ilk adımı ailece hep birlikte yenilen yemekler ve karşılıklı edilen sohbetlerden geçmektedir. Aile yemekleri denilince dışarıda yenilen ve pek çok dar gelirli ailenin gündeminde hiç olmayan yemekler akla gelmesin. Bir kase çorbanın etrafında tüm aile bireylerinin bir araya gelmesi ve o anı paylaşması yeterlidir. Aile olmanın olmazsa olmazı her gün en az bir defa bir sofranın etrafında bir araya gelmektir. 2001 yılında Michigan Üniversitesinde yapılan bir araştırma akademik başarının en önemli destekçisinin ailece birlikte yenilen yemekler olduğunu ifade etmektedir.

  1. Dijital beceriler kazanmak.

Harcayacak bolca boş zamanı olan ve sıkıntıdan bunalan buna karşılık telefondan başka etkinlik bilmeyen, kendini ifade edecek özgüveni olmayan ve bu nedenle sosyal medyadaki sahte kimliklerin arkasına saklanıp etrafa hakaret ederek kendini ifade ettiğini, alemi hizaya getirdiğini sanan insandan daha zavallı kim vardır? Buna karşılık her anı dolu olan, 24 saat kendine kafi gelmeyen ve daha fazlasını isteyen insan için ise sosyal medya ancak fırsat buldukça yeni şeyler öğrenmek ve başkalarını aydınlatmak için kullanılan bir ortamdan ibarettir.

O halde internette geçirdiğimiz zamanları verimli kılmak için Dijital Becerilerimizi (başka bir yazı konusu) geliştirmek gerekmektedir. Dijital beceri sahibi bireyler için sosyal medya dünyanın öbür ucundaki bir girişimciden, profesörden, liderden ya da üniversiteden kolayca ve bedava yeni şeyler öğrenebileceği bir ortama dönüşmektedir. Yapılması gereken ne istediğine doğru karar verebilmek ve istediğini nerede ve nasıl bulabileceğini öğrenmek.

  1. Öz-saygı geliştirmek ve estetik duygusu kazanmak.

Kendine saygısı olan insan güzel şeyleri kendine layık bulur. Güzel kokudan hoşlanan gül bahçesinin etrafında dolaşır. Bu nedenle her insanın güzeli çirkinden ayırt edecek estetik duygusu kazanması gerekir. Kendine saygısı olan başkalarına saygısızlık etmez, sosyal medyada çirkinliklerin yayılmasına yardım etmez. Göreceğini, duyacağını, diyeceğini güzelliklerden seçer.

Yazdır

Yazar hakkında

Dr. Mehmet Nuri Öztürk

Eğitim üzerine düşünceler, Yenilikler, Eğitim Uygulamaları, Eğitimde İyi Örnekler, Öğretmen Eğitimi, Öğrenme, Etkili Öğrenme, Hızlı Okuma, LGS sınavı, Verimli Ders Çalışma, Eğitimde Mobil Araçların ve Sosyal Medyanın Kullanılması konularında yazar.

2 yorumlar

  • Çok faydalı ve yararlı bir yazı olmuş genç nesil için uygulanabilir bir yazı tüm ebeveynlerin şiddetle
    uygulaması lazım.

Yorum yap