Genel

ASLA PES ETME

ASLA PES ETME

ABD’de işsiz bir genç, otomotiv sanayinin öncüsü ünlü iş adamı Henry Ford´dan iş istemek için bürosuna gider. Sekreterden 8 ay sonraya güçlükle randevu alabilir. Randevu günü büroya gelen genç; sekretere iş görüşmesi için randevusu olduğunu söyler. Sekreter ona:”Ford şu an dışarı çıkıyor. Siz de onu takip edin lütfen!” der.
Bir arabaya biner Ford. Genç de yanındadır. Yol boyu hiç konuşulmaz. Arabadan inip büyük bir mağazaya doğru yürürler. Kapıdakiler, Ford´u büyük bir saygıyla karşılarlar. Birlikte mağazayı gezdikten sonra, aynı şekilde 2, 3, 4 ve 5. büyük mağazayı gezerler ve ardından dönüş için tekrar otomobile binerler. Genç daha fazla dayanamaz ve sorar;
-Sayın Ford, benimle iş görüşmesi yapmayacak mısınız?
-“Ya demek öyle? Pekiyi o halde!” der Ford ve arabayı durdurup, gencin arabadan inmesini ister. Genç arabadan indikten sonra Ford oradan hızla uzaklaşır. Orası şehirden uzak, tenha bir yerdir. Gencin cebinde ise hiç para yoktur. Sinirli bir şekilde söylenerek yürümeye başlar. Neden sonra kan ter içinde evine gelir. Bir taraftan da düşünür: ”Mutlaka bir ders vermek istedi. Ama ne?” Günlerce düşünüp gizli mesajın ne olduğunu çözmeye çalışır.
Genç bir gün hızla yerinden kalkar: Ford´la ziyaret ettikleri ilk mağazaya koşar. Genci gören mağaza yetkilileri genci ayakta karşılarlar, büyük bir saygı ve iltifat gösterirler. Her sorusuna sanki karşılarında Ford varmış gibi nezaketle cevap verirler. Genç, mağaza yetkililerine:
-Ürünlerinizi pazarlamak istiyorum, der. Mağaza yetkilileri:
-Buyurun istediğiniz kadar alın satın, parasını sonra ödeyin. Genç aynı şekilde 2, 3, 4, ve 5. mağaza yetkilileriyle anlaşır.
Bundan büyük yardım mı olur bir insan için? Sonra, tutun tutabilirseniz. Kahramanımız 5 yıl içinde ABD´nin en iyi iş adamlarından biri olur. “Ford’u bir ziyaret edeyim de kendisine teşekkürlerimi sunayım artık!” diye düşünür. Gidip Ford’un sekterine söyler söylemez, aldığı cevap enteresandır:
-Buyurun efendim, Ford sizi bekliyor. Ve Ford şunu söyler:
-Aynı yerde arabadan indirdiğim ne ilk kişisiniz, ne de son. İçlerinden bir tek siz anladınız ne demek istediğimi. O günden beri takip ediyordum sizi! Sana vermek istediğim ders, zorluklar karşısında insanın hemen pes edip mücadeleyi bırakmaması gerektiği idi ve sen dersi başarıyla geçtin.

Yazdır

Yazar hakkında

Süleyman Kara

Öğrenci ve öğretmenlere faydalı olmak için onlara kaliteli edebiyat sitesi olan edebiyat sultanını sundum.

Yorum yap