Kitap Tanıtımları

CEYLAN TAŞ- İYİYİM OTURUYORUM- Kitap Tanıtımı

 

 

 

Ceylan Taş, nam-ı diğer bir ceylan. İnstagramdaki paylaşımları ile ünlenen Ceylan Taş, arkadaşının önayak olmasıyla bir blog açıyor ve sonrasında işler çığırından çıkıyor. Olumsuz anlaşılmasın, Ceylan’ a olan ilgi çığ gibi büyüyor tadında bir deyim bu. Bloğunda ve de instagram hesabında günlük hayatın gidişatıyla ilgili gözlemlerini okuyucuyla paylaşıyor. Paylaşıyor paylaşmasına da dili öyle kıvrak kullanıyor ki kısa sürede binlerce kişinin takip listesine giriyor. Edebiyat edebiyat olalı böyle bir üslup görmemiştir.

Ceylan Taş’ ın diline böylesine âşık olunmasının sebebi, okulunu okumadan sadece içten gelerek yazmış olmasıdır.  Nice edebiyatçıyım diyenlere taş çıkartır vaziyetteki kurgusu da son derece yerli yerinde. 28 yaşında iki çocuklu bir anne olan Ceylan Taş, bloğundaki yazılara olan ilginin bir yayınevi tarafından fark edilmesiyle bambaşka bir hayata adım atıyor.   Bazılarımızın dizüstü edebiyat olarak tabir ettiği popüler kültür yazıları son dönemde epey revaçta. Hatta ve hatta kadınlarımız son dönemde büyük bir atağa kalktı ve annelik üzerine deneyimlerini paylaşarak çocuklarıyla ilgilenirken bir yandan da acabası çok olan annelere yalnız olmadıklarını gösterdiler.

Kitapta günlük hayatın koşturmacasını anlatıyor yazar. Aslında kimseden farklı değil günlük yaşam rutini. Ama üslubu ile sanki herkesten farklıymış hissini yaşatıyor bize. Günlük hayatta yaptıklarımızı mizahi bir dille ele almış ki okurken gülmekten kendinizi alıkoyamıyorsunuz. Adeta Cem Yılmaz kadına el vermiş de çıraklığını onun yanında tamamlamış. Ceylan Taş, son dönemde popüler olan annelerden. ‘’İyiyim Oturuyorum’’ adlı kitabıyla raflarda kendine hatrı sayılır bir yer ediniyor.

 

 

Yazdır

Yazar hakkında

Aslı Cansız

Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni

Yorum yap