Genel

ENERJİ TASARRUFU HAFTASI

enerji tasarrufu

ENERJİ TASARRUFU HAFTASI

Her yıl ocak ayının ikinci haftasında enerji tasarrufu haftası etkinlikleri yapılmaktadır.  Eğitim kurumlarında gerek enerji gerekse de diğer kaynaklarımızı bilinçli ve aynı zamanda tasarruflu kullanma konusunda eğitimler verilmektedir.

Ülkemizin kalkınması adına her bir yurttaşımıza ciddi görevler düşmektedir. Bunlardan birisi de belki de en önemlisi enerji tasarrufu konusudur. Enerji tasarrufu konusunda gerekli hassasiyeti göstermek bile vatanseverlik emaresidir.

Günümüzde enerji kaynaklarının sınırlı  ve hızla tükeniyor olması bu kaynakları dikkatli ve bilinçli kullanmamızın zorunluluğunu ortaya koymaktadır. Gelecek nesillere daha güzel bir dünya bırakabilmek için kaynaklarımızı ihtiyatlı kullanmalıyız.

Enerji tasarrufu hakkında yapılması gereken en önemli çalışmalardan birisi de tasarruf konusunun ülke kalkınmasındaki önemi konusında ciddi bir farkındalık oluşturmaya gayret etmek ve bu konuda yeterli eğitimleri vermektir.

Aşağıda sizlere yardımcı olacağını düşündüğümüz bazı yöntemleri aktarmaya çalıştık. Ancak bu yöntemlerden daha önemli olanı tasarruf etme konusunda bilinç geliştirmektir. Tasarruf etme konusuna odaklanırsak; kendimiz de pek çok yöntem bulabiliriz.

enerji tasarrufu

Bazı Enerji Tasarrufu Yöntemleri

  • Evimizde kullanmış olduğumuz ampullerimizi tasarruf ve led ampullerle değiştirerek yüzde doksan oranında tasarruf etmemiz mümkündür.
  • Kış günlerinde evimizin sıcaklığını 1 derece düşürerek yaklaşık yüzde beş oranında tasarruf etmemiz mümkündür.
  • Ekonomik imkanı müsait olan vatandaşlarımız için elektrikli cihazlarımızı A enerji tüketimli ürünlerle değiştirerek yüzde atmışın üzerinde tasarruf etmemiz mümkündür.
  • Bulaşıkları elde yıkamak yerine bulaşık makinesinde yıkayarak bile yılda yaklaşık kırk ton su tasarrufu yapabiliriz. Kırk ton su yaklaşık olarak iki yüz ile üç yüz tl. miktarında paranın cebimizde kalması demektir.
  • Yemeklerimizi pişirirken tencerelerimize kapak kapatmak, yemeklerimizi düdüklü tencerede pişirmek, fırınlarımızın kapağını gereksiz yere açmayarak enerji tasarrufu sağlayabiliriz.
  • Evimizde damlatan muslukları değiştirerek, dişimizi fırçalarken veya tıraş olurken muslukları gereksiz akıtmayarak ciddi oranda su tasarrufu sağlayabiliriz.
  • Elektrikli cihazlarımızı standby düğmesinden kapatmak yerine fişten çekmek bile yüzde beş oranında elektrik tasarrufu yapmamızı sağlayabilir.

Hazırlayan: Fatih Pınar

edebiyatsultani.com

Yazdır

Yazar hakkında

Süleyman Kara

Öğrenci ve öğretmenlere faydalı olmak için onlara kaliteli edebiyat sitesi olan edebiyat sultanını sundum.

2 yorumlar

Yorum yap