Yaşam

TEK SERMAYESİ HAYALLERİYDİ

 

 

İpekyol Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Ayaydın ise İpekyol’u 1986 yılında kendisinin kurduğunu, ancak bugün geldikleri noktaya bir ekip olarak geldiklerini bildirdi.

Ayaydın, hayatta başarılamayacak hiçbir şeyin olmadığını vurgulayarak, “Yeter ki isteyelim. 1986’da şirketimi kurdum ve bugün Türkiye’de çok iyi bir noktaya geldik. Hepiniz çok iyi bir lider, çok iyi bir yönetici olabilirsiniz” dedi.

Mardin’de doğduğunu ve liseye kadarki okul hayatını Diyarbakır’da geçirdiğini anlatan Ayaydın, o zamanlar Diyarbakır’da kaybolmaktan korktuğunu, ancak şimdi Diyarbakır’ın kendisine küçük geldiğini söyledi.

İstanbul’a ilk defa üniversite sınavları için geldiğini anlatan Yalçın Ayaydın, şöyle devam etti:
“Gündüz çalıştım, gece okula gittim. Üniversite bitmeden, yolun yarısını kat etmiştim. Aklımda har zaman kendi şirketimi kurmak vardı. Askerlikten sonra hemen şirketimi kurdum. Şirketimi kurarken aileme danıştım. Ailem bana; ’Bizim şirket sermayesi verecek paramız yok’ demişti, ancak ben de onlara ’Benim sermayeye ihtiyacım yok. Benim sermayem, bugüne kadar elde ettiğim birikimimdir’ dedim. Şirketi kurduktan sonra 2-3 ay, ailem benimle konuşmadılar. O gün cebimde bir lira param yoktu ama işi biliyordum. Kumaşı nereden alacağımı, kime satacağımı, modelleri nasıl takip edeceğimi çok iyi biliyordum.”

İş için ilk tuttuğu yerin 100 metre kare bir daire olduğunu ve parasının bulunmadığını dile getiren Yalçın Ayaydın, “Mal sahibine; ’Benim param yok, bu kirayı ödeyemem’ dediğimde bana dehşetle baktı ve ’kiramı nasıl ödeyeceksin?’ dedi. Kendisine; ’Allah büyüktür. Gece gündüz çalışırım ve kirayı öderim ama benim kapıma 6 ay uğramayacaksın’ dedim ve mal sahibi, o gün bana o daireyi verdi. Sonra kumaş almaya gittim. Cebimde yine param yoktu ama o insanların beni çok sevdiğini ve güvendiğini çok iyi biliyordum. Bana o zaman kumaş satan 3 kişi vardı ve ben onları hayatım boyunca unutamam. Bir top kumaşla başladım üretime. Ürettik ve satılmaya başladı. Benim mal satacağım kişiler, Anadolu’nun her yerinden firma sahipleri geldiler ve daha hiçbir mal almadan benim kasama çek bırakmaya başladılar ve sonuçta dördüncü ayımda mal sahibine 6 aylı kiramı ödemiştim” diye konuştu.

Yalçın Ayaydın, hayatta her zaman istemenin, arzu etmenin ve azmetmenin gerektiğini vurgulayarak, yabancı dil öğrenmenin ve çok yer görmenin, kişileri başarıya götüreceğini belirtti.

Kaynak: http://www.patronlardunyasi.com

Yazdır

Yazar hakkında

Fatih Pınar

Yorum yap