Roman Yorum-Özet

YENİ HAYAT-ORHAN PAMUK

Nobel Edebiyat Ödüllü yazarımız Orhan Pamuk’un harika eserlerinden birisi de Yeni Hayat isimli eseridir. Yeni Hayat isimli roman yazarın diğer eserlerine göre daha az felsefi ve daha anlaşılır bir eserdir. Örneğin sitemizde daha önceden kısa bir tanıtımını yapmış olduğumuz Kara Kitap isimli eserde olayların daha karmaşık ve sofistike olduğunu görmekteyiz. Oysa bu kitabın daha anlaşılır ve açık olduğunu söyleyebiliriz.

Eserimizin başkahramanı Osman ismindeki bir gençtir. Osman hayattan aradığını bulamayan ve yeni arayışlar içine giren kısacası hayatı sorgulama aşamasında olan üniversiteli bir gençtir.

Osman, Canan ismindeki bir kıza aşık olmuştur. Canan hem akıllı hem de çok güzel bir kızdır. Okumaya ve öğrenmeye meraklı olan Canan kitaplara düşkündür. Osman bir gün Canan’ın okumuş olduğu kitabı görerek kendisi de alıp okumaya başlar.

Aldığı kitabı zevkle okuyan Osman bu arada aşık olduğu kız yani Canan ile de tanışma fırsatı bulmuştur. Osman, Canan ile tanıştıktan sonra Canan’ın sevgilisi olduğunu öğrenir ve bundan dolayı çok üzülür. Çünkü Osman, Canan’ı çok sevmektedir. Uzun zamandır hayalinde yaşattığı Canan’ın başka bir insanı sevmesini kabullenmekte zorlanır.

Bir gün Canan’ın sevgilisi ile birlikte ortalardan kaybolduğunu öğrenir ve sarsılır. Onları bulmaya karar verir. Ancak onları nasıl bulabileceği konusunda kafası karışıktır.

En sonunda evini, annesini ve tüm yaşantısını geride bırakarak nereye gittiğini bile bilmediği bir otobüse binerek meçhul bir yolculuğa çıkar. Aslında Osman ruhsal anlamda bir arayışa çıkmıştır.

Osman bu uzun yolculukta pek çok olayla karşılaşmıştır. Yolculuk yaptığı otobüs birkaç defa kaza yapmış, bu kazalarda insanlar yaralanmış, kimileri de ölmüştür. Ancak Osman’ın yaşamış olduğu olumsuzluklar onu yıldırmaz. Osman bir taraftan kitabını okumakta bir taraftan da Canan’ı bulmanın heyecanını yaşamaktadır.

Canan’ı bulma ümidiyle yanıp tutuşan Osman bir gün çevreyi gözlemlerken ansızın Canan’ı görür, ancak Canan’ın sevgilisi onun yanında değildir. Osman yaşadığı olayları anlamlandırmaya çalışırken bir adamla karşılaşır. Adam kaybolan oğlunu aramaktadır.  Osman olayları deşelediğinde adamın aradığı oğlunun Canan’ın sevgilisi olduğunu öğrenir.

Aradan uzun zaman geçmiş Osman evlenip çoluk çocuğa kavuşmuştur, ancak ne Canan’ı unutabilmiş, ne de Canan’ın sevgilisi olan delikanlıyı…

Osman Canan’ın sevgilisi olan genç ile tanışmak ister ve onun yaşadığı yeri bularak en sonunda onunla tanışır. Birlikte tren garına geldikleri bir gün Osman cebindeki silahı çıkararak Canan’ın sevgilisini öldürür. Osman’ a göre Canan’ı sadece kendisi sevmelidir, başka birisinin Canan’ı sevmesine tahammül edemez.

Osman işlediği cinayetten sonra tekrar bir otobüse binerek yolculuğuna devam eder. Osman’ın hayatındaki arayış bir türlü bitmemiş ve hayatının anlamını bulamamıştır.

Osman’ın bindiği otobüs kaza yapar, kazadan dakikalar önce Osman’ın içine bir huzur doğar ve yüzünde bir tebessüm belirir. Osman camda bir meleğin suretini gördüğünü düşünür. Kanlar içinde kalan Osman ölüm uykusuna dalarken adeta aradığı huzuru ölümde bulmuştur.

Orhan Pamuk’un Yeni Hayat isimli eseri hayatının anlamını bulmaya çalışan bir insanın mücadelesini sembolize etmesi açısından çok değerli bir eserdir.

Yazdır

Yazar hakkında

Fatih Pınar

Yorum yap