LGS ile İlgili Yazılar Editörün Seçtikleri

7. Sınıflar LGS Çalışmaya Ne Zaman ve Nasıl Başlamalı?

Sekizinci sınıf öğrencileri LGS’ye büyük bir hızla çalışmaya devam ederken 7. sınıf öğrencilerini ve velilerini gelecek yılın telaşı sarmaya başladı. Öğrencilerin ne zaman ve nasıl çalışmaya başlaması gerektiği ile ilgili velilerden yoğun sorular geliyor. Konuyu sizin için 3 soru ve 3 cevap ile özetledim.

Öncelikle, LGS’ye hazırlanmak uzun ve zorlu bir süreçtir. Acele etmeden, sabırlı ve bilinçli bir şekilde çalışmak gerekir. Bu süreçte gerekli beceri ve disipline sahip olmak; duyguları ve destek araçlarını doğru yönetmek çok önemlidir.

Hangi Beceriler Gerekli?

LGS’de yer alan beceri temelli soruları çözmek için bazı becerilere sahip olmak şart. Bu beceriler;

Çalışma disiplini

Kendini tanıma

Soruyu doğru okuma ve anlama

Analitik düşünme

İşlem yapma

Sabırlı olma ve pes etmeme

Zihinsel çeviklik

7. sınıf tüm bu becerileri kazanmak için bir fırsat yılıdır. Bu nedenle doğrudan sınava hazırlanmak; sınav konularını erkenden bitirmek; bol bol test çözmek yerine bu becerileri kazanmaya yönelik çalışmalar öğrencilere çok daha fazla katkı sağlayacaktır.

Nasıl Destek Olalım?

Dershane, özel ders, eğitim koçu, bireysel çalışma yöntemlerinden hangisinin daha yararlı olacağı sıklıkla soruluyor. Sosyal medyanın da etkisi ile veliler bu konuda kafa karışıklığı yaşıyor. Anahtar ilke: Herkes için geçerli doğrular yoktur. Size uygun olanı bulun.

Tüm destek olma yöntemlerinin kendine göre avantaj ve dezavantajları vardır. Sadece kendinizi rahatlatmak için seçeceğiniz yöntem çocuğunuza fayda sağlamayabilir. Çocuğunuzun ihtiyacını doğru belirlemek ilk adım olmalı.

Ne Zaman Başlayalım?

Nasıl çalıştığınız ne zaman başladığınızdan daha önemlidir. Yolculuğa aceleyle, bir an önce çıkmak yerine yolda ihtiyaç duyacağınız şeyleri tedarik edip, tam hazır olduktan sonra çıkmak daha doğru. Aksi halde yolculuk daha kaygılı geçecek, hedefe varmak daha zorlayıcı olacaktır.

LGS’ye hazırlık sürecini başlatmadan önce gerekli becerileri edinmek, yaz tatilinde doğru şekilde dinlenmek, gerekli planlamaları yapmak, doğru destek araçlarını ve kaynakları seçmek hedefe ulaşma konusunda hem sizi hem çocuğunuzu rahatlatır.

Başka sorularınız ve önerileriniz varsa yorumlara yazabilirsiniz.

Yazdır

Yazar hakkında

Dr. Mehmet Nuri Öztürk

Eğitim üzerine düşünceler, Yenilikler, Eğitim Uygulamaları, Eğitimde İyi Örnekler, Öğretmen Eğitimi, Öğrenme, Etkili Öğrenme, Hızlı Okuma, LGS sınavı, Verimli Ders Çalışma, Eğitimde Mobil Araçların ve Sosyal Medyanın Kullanılması konularında yazar.

Yorum yap