LGS ile İlgili Yazılar Eğitimle İlgili Yazılar

YARIYIL TATİLİ LGS İÇİN EN VERİMLİ NASIL DEĞERLENDİRİLİR?

Yarıyıl/Sömestr tatili LGS’ye hazırlanan öğrenciler için çok büyük bir imkân ve fırsat oluşturmaktadır. Öğrenciler LGS çalışmalarını, eğitim/öğretim döneminde okul dersleriyle beraber götürmek durumda oldukları için eksik oldukları noktaları tespit edip,telafi etme imkânı bulamıyorlar. Yarıyıl/Sömestr tatili hem birinci dönem eksiklerini gidermek hem de 2. döneme daha iyi başlamak için büyük bir fırsat olarak görülmelidir. LGS’ye hazırlanmakta olan bir öğrenci yarıyıl/sömestr tatilini sadece tatil olarak görüp derslerden uzaklaşırsa çok şey kaybedecektir. Bunun yanında yarıyıl/sömestr tatilinde dinlenme/rahatlama fırsatı oluşturmadan sürekli ders çalışmak da doğru bir yöntem değildir.

Yarıyıl/sömestr tatili LGS için en verimli nasıl değerlendirilir?

1. Karnesi iyi olmasa bile çocuk azarlanmadan sınava motive edilmeli. Sinem, tiyatro, gezi, spor aktiviteleri yapılmalı ki öğrenci ikinci döneme hazırlıklı girebilsin. Çocukların dönem içerisinde hasret kaldıkları aktiviteleri varsa bunları yapmasına fırsat vermeli, çocuk isterse birlikte ailecek yapılmalıdır. Çocuğa tatilde ders çalış baskısı yapılmamalıdır. Anne babalar çocuklarının LGS’ye daha moral ve motivasyonlu hazırlanmaları için çocuklarını destekleyici bir tavır içinde olmalı, onlara anlayış göstermelidir. Veliler çocuklarının bu ara dönemde mümkün olduğunca teknolojik aletlerden uzak durması için gereken plan programı yapmalı. Onun seveceği alternatifler oluşturarak bilgisayar, telefon ve internetten uzak durması sağlanmalıdır.

2. Öğrenci – veli birlikteliğiyle yarıyıl/sömestr tatili plan/programı hazırlanmalıdır. Bu programın içerisinde günlük ders çalışma programı, dinlenme, sosyal aktivite ve oyun gibi içeriklerin dengeli bir şekilde yerleştirilmesi gerekir.

3.
Ders çalışma programının içerisinde mutlaka 1.dönemden (varsa) eksik olan konuların tamamlanması, eksik konu yoksa 1.dönem konularının genel bir tekrarının yapılması gerekir. Birinci dönem konularını tamamlamış öğrenciler, ön hazırlık olması açısından ikinci dönem konularına kaynaklardan bakmalarında/çalışmalarında fayda var. İkinci dönem konularının erken bitirilmesi sınava yakın süreçte denemelere ağırlık verebilmek açısından faydalı olacaktır.

4. Yarıyıl/sömestr tatili “yeni nesil LGS soruları”nı çözmekte zorlanan öğrencilerin bu eksiklerini giderebilmesi açısından da iyi bir fırsat olacaktır. Bunun için 1. dönem denemelerinin/soru bankalarının iyi analiz edilerek yanlış yapılan noktaların neler olduğu tespit edilmeli ve bunu gidermeye yönelik çalışmalar yapılmaıdır. Gerekirse internetten PISA ve TIMSS sorularını, ALES sorularını indirip çözmekte fayda var.

 

5. Yarıyıl/sömestr tatili dinlenme açısından da iyi değerlendirilmelidir. Dinlenme deyince öğrencilerin bol bol teknolojik aletlerle vakit geçirmeleri anlaşılmamalıdır. Yarıyıl/sömestr tatilinde en verimli dinlenme öğrencilerin aileleriyle birlikte geçirecekleri kaliteli zaman ve yapacakları etkinlikler olacaktır. Bunun için sinema saati, akıl-zeka oyunları, gezi vb. sosyal aktiviteler yapılabilir. Ayrıca öğrencilerin kendi başlarına yapmak istedikleri etkinlikler için de zaman bırakılmalıdır. Yarıyıl/sömestr tatilini verimli bir şekilde değerlendiren öğrenciler 2. döneme hem konu olarak hem de mental olarak daha hazır başlayacaklardır.

Yazdır

Yazar hakkında

admin

Yorum yap