Eğitimle İlgili Yazılar

Başarılı Hedef Belirlemenin 5 Kuralı

Herkes için, özellikle öğrenciler için, başarılı olmak için ilk yapılması gereken hedef belirlemektir. Nereye gideceğini bilmeyen çabalar beyhudedir. Hedefi başarılı bir biçimde belirlemenin ve ulaşmanın yolu kısaca şu beş kuraldan geçmektedir.

hedef belirleme

 

 • Hedefi tanımlayın

Başarmak istediğiniz bir hedef seçin. Ne istediğinize ve neden istediğinize karar verin. Sonra amacınızı yazın. Ancak hedefiniz tanımlandıktan sonra ona ulaşmak için izlemeniz gereken adımları atabilirsiniz. Çoğunlukla insanlar hedeflerini zihinlerinde tutarlar ve yazmayı ihmal ederler. Ancak kağıda geçirdiğiniz zaman gerçek ve tanımlanmış bir hedefiniz var demektir.

 • Bitiş Tarihi Belirleyin

Bitiş zamanı belirli olmayan bir hedef ancak istek olarak kalabilir. Kendinize ertelemenize ve oyalanmanıza mani olacak bir bitiş tarihi belirleyin. Bitiş zamanınızı belirlediğiniz zaman öncelikleriniz belirlemek ve hedefinizin diğer işler arasında kaynamasını engellemek daha kolay olacaktır. Sizi hedefinizden uzaklaştıracak ve dikkatinizi dağıtacak çok etken vardır. Bir bitiş tarihi belirlemezseniz önceliklerinize odaklanmak güç olacaktır.

 • Harekete Geçin

Hedefi ve bitiş tarihini belirledikten sonra yapmanız gereken bir an önce harekete geçmektir. Harekete geçmek için hayatınızda her şeyin mükemmel olmasını beklemeyin. Çok beklersiniz. Başlamak için en uygun zaman bulunduğunuz zamandır. Hedefinize ulaşmak için elinizden geleni yapın.  Bir şeyi isteyebilir ya da hayal edebilirsiniz, ancak harekete geçmezseniz onu hiçbir zaman elde edemezsiniz.

 • Tutarlı olun

Hedefinizle ve şartlarınızla uyumlu bir plan hazırladıktan sonra yapmanız gereken bu planla uyumlu eylemleri gerçekleştirmektir. Pek çok aksilikle karşılaşmanız ve pes etme noktasına gelmeniz kaçınılmazdır. Bu aksilikleri size ne yapmanız gerektiğini gösteren birer geri bildirim olarak görün. Tek yapmanız gereken yaklaşımınızı gözden geçirip yanlışlarınızdan elde ettiğiniz yeni bilgi ve deneyimle yeniden başlamaktır. Ne hissettiğinize bakmadan bir sonraki adımı atmaktan çekinmeyin. Çoğu zaman işlerin en karmaşık olduğunu zannettiğiniz noktadan hemen sonra her şey kendiliğinden çözülüverir. Ya da size öyle gelir. Yapmanız gereken ilerlemeye devam etmektir. Çabalarınız damla damla birleşecek ve sizi hedefinize ulaştıracak bir nehre dönüşecektir. Tek yapmanız gereken ilerlemektir. Sadece vazgeçtiğinizde başarısız olursunuz.

 • Kutlayın, Başarının tadını çıkarın

Başarılı olduğunuzda kendinizi ödüllendirin. Eğer belirli bir süre iyi bir ilerleme şansı yakalamışsanız istediğiniz bir şeyi yaparak kendinizi ödüllendirin. Engellerin üstesinden geldiğinizde ya da bir aşamayı tamamladığınızda kutlamayı ihmal etmeyin. Bu öz güveninizi destekler ve daha ileri adımlar için size cesaret ve enerji verir.

Yazdır

Yazar hakkında

Dr. Mehmet Nuri Öztürk

Eğitim üzerine düşünceler, Yenilikler, Eğitim Uygulamaları, Eğitimde İyi Örnekler, Öğretmen Eğitimi, Öğrenme, Etkili Öğrenme, Hızlı Okuma, LGS sınavı, Verimli Ders Çalışma, Eğitimde Mobil Araçların ve Sosyal Medyanın Kullanılması konularında yazar.

7 yorumlar

 • Mehmet Bey, artık insanlar kağıt yerine, bilgisayar, tablet ve telefon kullanıyor. Onları deseydiniz daha iyi olurdu.

  • insanlar kağıdı binlerce yıldır, tablet ve bilgisayarı 10-20 yıldır kullanıyor. kağıt eskimez. ayrıca isteyen tablete de yazabilir. önemli olan yazmak

 • Sizce özgürlüğün olmadığı bir ortamda koyulan hedefler ne ölçüde uygulanabilir?

  • Bu da hedef koymanın bir parçasıdır. yazıda denildiği gibi ideal ortamı hiçbir zaman bulamazsınız. Dördüncü madde olan tutarlılık bunu ifade ediyor.

 • Hayattan beklentileri ve hedefleri kağıda dökmek ve hergün okumak… Bence başarının sırrı burada… Nlp de bunu öneriyor

Yorum yap