Eğitimle İlgili Yazılar

Ramazan Ayında Ders Çalışmak

Sınavlara hazırlanan bazı öğrencilerim Ramazanın başlamasıyla çalışma düzenlerinin bozulduğundan yakınıyorlar. Ramazan ayında en iyi ders çalışmak için neler yapılabilir?

pexels-katerina-holmes

Ramazan tüm dünyada Müslümanlar için önemli bir aydır. Bu ayda insanlar oruç, teravih, Kur’an-ı Kerim okuma ve fitre gibi ibadetlerle hem ruhen hem de bedenen arınmak ve yenilenmek isterler.

Ne var ki bir yandan da hayat devam etmektedir. Yaklaşan sınavlara hazırlanan öğrencilerin çalışmalarına bir ay ara vererek Ramazanı ihya etme bir lüksleri maalesef yok.

Bu durumda Ramazan en iyi şekilde nasıl değerlendirilebilir konusunda öğrencilere bazı öneriler getirmek yerinde olacaktır.

  1. Eski düzeninizi devam ettirmeye çalışmayın. Kendinizi ramazan moduna alın. Çalışma zamanınızı ve konuları yeniden belirleyin ve planlayın. DİKKAT! Ramazan modu tembellik modu değildir.
  2. Konu çalışmalarınızı sabah saatlerine, soru çözümlerini öğleden sonraya denk getirebilirsiniz.
  3. İftardan hemen önce ve sonra ders çalışmak için uygun zamanlar değildir. Bu zamanları dinlenmeye ayırın.
  4. İftar sonrasında yapılacak en güzel şey hafif bir egzersizle yediklerinizi sindirmek ve çalışmaya hazır hale gelmektir.
  5. Uyku düzeni oluşturun. Sahur vakti ile bölünen uykunuzu en verimli nasıl alacağınızı belirleyin ve uygulayın. Erken yatın, erken kalkın, kendinizi uykuya salmayın.
  6. Öğlen vakti 12.00–14.00 arasında imkanınız varsa 20–30 dk uyuyabilirsiniz.
  7. Sorularınız ve yardım ihtiyacınız olursa ailenizden, öğretmenlerinizden ve size yardım edebilecek kişilerden destek istemekten çekinmeyin.

Bunun için sosyal medya platformlarından bana da yazabilirsiniz.

Twitter: https://twitter.com/mnuriozturk

Facebook: https://www.facebook.com/mnurioztrk/

Instagram: https://www.instagram.com/mnuri.ozturk/

En iyi ders çalışma zaman ve iyi bir uyku için yapılması gerekenler konusunda aşağıdaki yazılardan yardım alabilirsiniz.

En İyi Ders Çalışma Zamanı: Gece mi? Gündüz mü?

İyi Bir Uyku İçin Yapılması Gerekenler

Yazdır

Yazar hakkında

Dr. Mehmet Nuri Öztürk

Eğitim üzerine düşünceler, Yenilikler, Eğitim Uygulamaları, Eğitimde İyi Örnekler, Öğretmen Eğitimi, Öğrenme, Etkili Öğrenme, Hızlı Okuma, LGS sınavı, Verimli Ders Çalışma, Eğitimde Mobil Araçların ve Sosyal Medyanın Kullanılması konularında yazar.

Yorum yap