Eğitimle İlgili Yazılar

Sınav Dönemi Ebeveyn Rehberi 2

Ebeveynler için hazırladığım Sınav Dönemi Ebeveyn Rehberi başlıklı gönderinin birincisine gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederim.

Bu gönderide, çocuğunuza engel olmadan destek olmanıza yardım edecek öneriler serisinin ikincisini bulacaksınız.

7. Ağzınızdan çıkan söze dikkat edin. Günlük olaylara ya da haberlere verdiğiniz tepkiler onun eğitime, sınava, çalışmaya ya da hayata bakışını etkiler. Size çok basit gelen bir söz onda derin izler bırakabilir. Onun yanında ne konuştuğunuza dikkat edin.

8. İlham veren hikâyeler anlatın. Her gün onu çalışmaya motive edecek, zorluklar karşısında yılmadan devam etmesini sağlayacak hikayeler anlatın. Kendi başınızdan geçen azim hikayeleri daha etkili olacaktır. Ailece yenilen akşam yemekleri bunun için en güzel zamandır.

9. Sohbet edin. Çocuğunuzla sınav dışında sohbet edecek konular bulun. Önceden hazırlanın ve sohbet açın.

Bizden bazı örnekler;
Yoğurt nasıl mayalanır? Ayların adları nereden geliyor?

10. Rutinler oluşturun. Çocuğunuzun ders çalışmayı rutin haline getirmesini istiyorsanız sizin de rutinleriniz olsun. Siz yemek yerken onu ders çalışmaya göndermeyin.

11. Sarılın ve sevdiğinizi söyleyin. Gün içinde sık sık ona sarılmak için fırsat oluşturun. Yanına oturun ve sadece sarılın. Sevdiğinizi söyleyin. Çocukların buna ihtiyacı var ve bunu ona sadece siz verebilirsiniz. Lütfen bunu unutmayın.

12. Gözlemleyin. Gün içerisinde çocuğunuzu gözlemleyin. Nabzını iyi tutun. Depresyon ve kaygı belirtileri çoğu zaman gözden kaçar. “Ne zaman motive edeceksiniz? Ne zaman rahatlatacaksınız?” dikkat edin. Her zamanki halinden aşırı sapmalar varsa yardım almaktan çekinmeyin.

Hangi öneri size hitap ediyor? Sizin çocuğunuzla sohbet konularınız neler? Yorumlara yazın.

Yazdır

Yazar hakkında

Dr. Mehmet Nuri Öztürk

Eğitim üzerine düşünceler, Yenilikler, Eğitim Uygulamaları, Eğitimde İyi Örnekler, Öğretmen Eğitimi, Öğrenme, Etkili Öğrenme, Hızlı Okuma, LGS sınavı, Verimli Ders Çalışma, Eğitimde Mobil Araçların ve Sosyal Medyanın Kullanılması konularında yazar.

Yorum yap