Yaşam

Çocuklarınızın Önünde Kavga Edin

Sevgili okurlar, çocuklarımız da bu toplumun birer ferdidir ve toplumda yaşanabilecek her türlü olaya aşina olmaları gerekmektedir. Maalesef çocuklarımızı toplumsal olaylardan izole ederek cam bir fanusun içinde büyütme imkanımız yoktur. Bunun için çocukların da ailede yaşanması muhtemel olumsuz olaylara bağışıklık geliştirmeleri gerekir. Bundan dolayı sizlere tavsiyem çocuklarınızın önünde kavga edin.

Yukarıdaki paragraf aşırıya kaçmış bir paragraf olabilir. Bu paragrafı yazıya dikkat çekmek için yazılmış bir paragraf olarak kabul edebilirsiniz. Çocuklarınızın ruh sağlığı için onların önünde kesinlikle kavga etmeyin. Çocukların önünde kavga etmek, kanserli hücrelerin bedeni tüketmesi gibi çocukların her türlü olumlu duygularını yok eder.

Çocukların hayatta en sevdiği iki varlık olan anne ve babanın çocuklar önünde kavga etmesi çocukların hayallerini yerle bir eder. Sizler için çocukların önünde yapılan kavgaların onlara vermiş olduğu zararları araştırdık.

  • Çocukların önünde kavga etmek bebeklik çağında bile zararlıdır. Hamilelik döneminde huzursuz annelerin çocuklarının da huzursuz ve ilerleyen yaşlarda güvensiz bireyler oldukları araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır. Bebekler bulundukları ortamdaki her türlü olumsuz enerjiyi hissederler ve bu duygularla büyürler.
  • Anne babasının kavgasına şahitlik eden çocukların duygusal gelişimi sağlıklı olmaz. Böyle çocuklar kaygılı ve öz saygıları eksik çocuklardır.
  • Okul öncesi çağındaki çocuklar anne babalarının kavgalarına şahitlik ederlerse kendilerini suçlu hissederek büyüyebilirler. Bu durum ilerleyen yaşlarda insanlarla sağlıklı iletişim kurmalarına engel olmaktadır.
  • Okul çağındaki çocuklar, anne babalarının kavgasını önleyemedikleri için kendilerini suçlarlar, kendi kabuklarına çekilerek toplumdan izole olurlar. Böyle çocuklarda yeme, uyku bozuklukları ve altını ıslatma vakaları görülebilir.
  • Anne babalarının gözleri önünde kavga ettiklerine şahit olan çocuklar ruhsal bir çöküntü yaşarlar ve bu kavgada ebeveynlerden birisinin tarafını tutmak durumunda kalabilirler. Bu durum zaten onların gelişimi adına sakıncalı bir şeydir.
  • Anne babalarının birbirlerine kötü sözlerle yüklendiğini gören çocuklar değersizlik hissi yaşarlar. Bu durum çocuklarda daha başka davranış bozukluklarının gelişmesine sebep olur. Agresiflik ve saldırganlık bunlardan bazılarıdır.
  • Rol model olma durumu zedelenebilir. Çocuklar için ebeveynler en önemli rol modellerdir. Çocukların anne babalarını modellediği bir dönemde yaşanan aile içi kavgalar onların zihnindeki rol model algısını yerle bir edebilir. Olumsuz modelleme söz konusu olabilir.

Çocuklarınızın ruh ve beden sağlıklarını bozmak ve gelecekte sağlıksız bireyler olmalarını istiyorsanız çocukların önünde kavga edin fakat çocuklarınızın gelişimini mutluluklarını önemsiyorsanız ve sağlıklı bireyler olmasını istiyorsanız onların önünde kavga etmeyin hatta tartışmayın bile.

Yazdır

Yazar hakkında

Fatih Pınar

Yorum yap