Roman Yorum-Özet

HASAN MELLAH-AHMET MİTHAT EFENDİ

Hasan Mellah Romanının Değerlendirilmesi

Ahmet Mithat Efendi, Hasan Mellah isimli eserinde pek çok ülke ve bu ülkelerin kültürel özelliklerini işleyen bir aşk ve macera kurgusu tasarlamıştır.

Olayın başkahramanı denizci Hasan Mellah, deniz okulunu bitirmiş bir gençtir. Meslek icabı pek çok ülkeyi gezip dolaşmak durumunda olan Hasan, bir defasında İspanya’da korsanların eline düşmüştür.

Hasan’ı esir alan korsanlar Hasan’ı bir evden hırsızlık yapması için zorlamışlardır. Hasan’ın soygun yapması gereken ev bir zenginin evidir. Hasan her ne kadar bu evden hırsızlık yapmak istemese de çaresiz bu işi yapmaya karar verir.

Hasan Mellah, tırmanarak bir evin odasına girer. Tırmanarak girdiği odada uyuyan bir kız vardır. Bu kız korsanların soymak istediği Alfons’un kızı Cuzella’dan başkası değildir.

Odada uyuyan kız Hasan Mellah’ın resmini bir şekilde görmüş ve ona aşık olmuştur. Bir anda Hasan Mellah’ı yanında gören kız, onu korsanlardan saklayarak kurtulmasını sağlamıştır. Ancak korsanlar yine de kızı kalırmışlardır.

Daha sonra Hasan Mellah, bir gemi satın alarak Cuzella’yı aramaya başlar. Cuzella’yı bulmak için pek çok ülke gezer ve en sonunda Cuzella’yı bularak onunla evlenir.

DEĞERLENDİRME: Ahmet Mithat Efendi’nin bu eserinde aşk ve maceranın dışında toplumsal bir mesaj verme kaygısı görememekteyiz.

Yazdır

Yazar hakkında

Fatih Pınar

Yorum yap