LGS ile İlgili Yazılar Eğitimle İlgili Yazılar Editörün Seçtikleri

PANDEMİ DÖNEMİNDE EBA’DAN NASIL YARARLANDIM?

Covid19 pandemi süreci tüm dünya ülkelerine daha önceden hiç yaşamadıkları bir dönem yaşatıyor. Hemen her sektör Covid19 salgınından payına düşeni aldı. Ancak, Covid19’dan en çok etkilenen ve insanları en çok etkileyen üç alan denildiğinde pek çok insanın aklına sağlık, ekonomi ve eğitim gelir. Tüm dünyada okullar kapandı, Ağustos 2020 itibariyle Singapur ve ve bazı İskandinav ülkeleri dışında neredeyse tüm dünya da yüz yüze eğitim bitti. Ülkeler açılamayan okulların oluşturduğu boşluğu uzaktan eğitim yoluyla çözmek için çözüm arayışında. Üniversite düzeyinde pek çok uzaktan eğitim sistemi olmakla birlikte, ilkokuldan üniversiteye kadar tüm eğitim sistemini kapsayacak ve tüm öğrencilere ücretsiz sunulan bir uzaktan eğitim sistemi örneği bulmak çok zor. Türkiye, tüm dünya ülkeleri arasında, uzaktan eğitime en hazırlıklı ülkelerden birisi denilebilir. Çünkü Türkiye, FATİH projesi ile geliştirilen Eğitim Bilişim Ağı (EBA) sistemine sahip. EBA’yı emsalleri arasında öne çıkartan özellikler ise tüm sınıf düzeylerini kapsaması ve herkese ücretsiz sunulması denilebilir. 

Elbette hiçbir sistem kusursuz değildir. EBA’nın da eksikleri olması doğal. Ancak Covid19 salgınının ne zaman biteceğini ve yüz yüze eğitime ne zaman başlayacağımızı bilmediğimiz bir dönemde EBA öğrenciler için bir fırsat sunmaktadır. 

Şimdi bir 8. sınıf öğrencisinin gözünden öğrencilerin pandemi döneminde EBA’dan nasıl yararlanacağına birlikte bakalım. Daha önce İpek Varol’la birlikte LGS Çalışırken EBA’dan Nasıl Yararlanılır başlıklı bir yazı hazırlamıştık. Şimdi, tüm öğrencilerin yararlanması amacıyla İpek ’in pandemi döneminde ki EBA deneyimini özetleyelim.

Sevgili İpek , Mart ayında okullar tatil olduğu zaman, hedef sahibi bir öğrenci olarak nasıl ders çalıştığını anlatır mısın?

İlk iş olarak, bilgisayarımda neler yapmam gerektiği konusunda bir çizelge oluşturdum. Artık hiç bir şeyin eskisi gibi olmayacağını biliyordum. Yaptığım her şey artık bilgisayarda kayıtlı olsun istedim. Yaptığım programda her gün okula gidiyormuş gibi 8.30’da kalkıyorum. 30 dk. ders 20 dk. ara şeklinde akşam 18.00’e kadar çalışıyorum. Zaten o dönemde 18 yaş altı için sokağa çıkma kısıtlaması vardı. Hep evdeydik. Böylece can sıkıntısından ve ne yapacağım derdinden de kurtulmuş oldum.

Her gün düzenli olarak 300 soru çözmeye çalışıyorum.  Zaten önceden de EBA’dan sıklıkla yararlanıyordum. Bu konuda EBA bana pek çok imkan sunuyor.  Çok sayıda pdf dosyası var. Hepsini tüm ders kitaplarıyla birlikte bilgisayarıma indirdim. Video, resim ve pdf dosyalarını bilgisayarımda ayrı ayrı klasörler halinde düzenledim.  Bu dosyalara internet üzerinden sürekli ulaşma imkanı var, ama ben olası internet bağlantısının olmadığı bir durumda da çalışmalarımı yürütecek şekilde düzenimi kurdum. Böylece internet bağlantım yok ne yaparım endişesinden kurtulmuş oldum.

Sonra çalışma  planım doğrultusunda videolar dahil tüm dosyaları sırasıyla çalıştım. İlerde geriye dönüp tekrar etmem gerekir diye kendime göre bir sıralama oluşturmuştum. Yapılan canlı derslerin tümüne katıldım. Hiç birini kaçırmadım. Bine yakın ders videosu izledim bir o kadar da pdf dosyasından çalıştım ve soru bankası çözdüm.  Pandemi sürecinde öğrenmenin okulla sınırlı olmadığını öğrendim.

Zaman ilerledikçe, EBA içinde araştırmalar yapmaya başladım. Gördüm ki daha önceden hiç fark etmediğim binlerce içerik var. İlk girişte EBA çok sade ve çok az şey varmış gibi görünüyor. Her konu için çok sayıda farklı alternatif içerik olduğunu ve EBA’nın sürekli güncellendiğini gördüm. Belki de bir dönem herkes gibi bende canlı derslere yoğunlaştığım için bu alternatif içerikleri görememiştim. Bu noktada arkadaşlarıma EBA arama motorunu kullanmayı öğrenmelerini tavsiye ediyorum. Ne aradığınızı bulabilmeniz için için bu çok önemli. Siz 8.sınıf konularını çalışıyorsunuz fakat belki de anlamadığınız konu 6. Sınıf konularının içinde. 

Öğrendikçe bilmediklerimi daha çok fark ettim. İhtiyaç duydukça daha fazla araştırmaya başladım. Tüm eğitim hayatım boyunca öğrendiklerimden daha fazlasını dört aylık pandemi döneminde öğrendim desem abartmış olmam. 

Kendi başlarına çalışmak zorunda kalan tüm arkadaşlarıma şunu söylemek istiyorum. Öncelikle ne yapmak istediğinizi bilmelisiniz. Sonra da hedefinize ulaşmak için çok çalışmalısınız. Sadece EBA’da canlı derslere katılarak başarılı olamazsınız. Önce bir konuyla ilgili videolar izletin sonra canlı derse katılın. Böylece derse hazırlıklı katılmış olursunuz ve konuyu öğrenmeniz daha kolay olur. Sonra elinizdeki kaynaklardan konuyu tekrar edin sorular çözün. Tüm arkadaşlarıma başarılar dilerim.

Görüldüğü üzere çalışmak isteyen ve hedefi olan bir öğrenci en zor durumlarda bile hedefine doğru ilerleyişini sürdürmektedir. İpek’in anlattıklarından öğrenecek çok şey var. Bunlara ek olarak:

Kendi başınıza çalışma konusunda Kendi Kendine, Bağımsız ya da Öz Yönelimli Öğrenme yazısını okumak yararlı olabilir.

EBA’yı hazırlayan ve sürekli güncelleyen ekibin İpek’in deneyimlerini bir geri bildirim olarak göreceği EBA’yı daha kolay kullanılabilir hale getireceğinden eminiz.

NOT: Bu yazı Google Drive üzerinden İpek Varol ve Mehmet Nuri Öztürk tarafından birlikte yazılmıştır.

Yazdır

Yazar hakkında

Dr. Mehmet Nuri Öztürk

Eğitim üzerine düşünceler, Yenilikler, Eğitim Uygulamaları, Eğitimde İyi Örnekler, Öğretmen Eğitimi, Öğrenme, Etkili Öğrenme, Hızlı Okuma, LGS sınavı, Verimli Ders Çalışma, Eğitimde Mobil Araçların ve Sosyal Medyanın Kullanılması konularında yazar.

3 yorumlar

  • Ben de ebadan çok yararlandım ebada çok seçenek var ve bu bana çok yardımcı oluyor .Ayrıca yazıp emek verdiğiniz bilgiler de muhteşem.

  • Ders çalışmak için alternatifler çok, yeterki ders çalışmak iste.
    Yazarlarımızın emeklerine sağlık…

Yorum yap