Kitap Tanıtımları

SAĞLIĞINA  FORMAT AT

 

Yazar, Barış MUSLU  ‘ sağlığına format at’  isimli  kitabında beynimizdeki düşünce kalıplarının ve geçmişte yaşamış olduğumuz travmaların hayatımızı etkilediğini ve bu travmaların hastalıklara sebebiyet verdiğini anlatmaktadır.

Beynimizdeki düşünceleri değiştirerek yani beynimize format atarak hayatımızı olumlu ve  istediğimiz şekilde değiştirme imkanına sahip olduğumuzu hatta düşüncelerimizi değiştirerek ve bu kitapta verilen yöntemleri kullanarak hastalıklardan kurtulabileceğimizi vurgulamaktadır.

KİTAPTAN ÖNEMLİ TESPİTLER:

NeuroFormat®. kelime anlamıyla nörolojiyi formatlamak, yeni­den biçimlendirmek anlamına gelmektedir. Beynin sağlık, başa­rı ve mutluluk için yeniden “formatlanmasını sağlar. Yazarın  ge­liştirdiği bu sistem, özellikle son 20 yıl içinde çıkmış birçok farklı öğretiyi kapsamaktadır.

Yazara göre hastalıklarımızın temelinde yatan geçmişte yaşadığımız travmalardır. Travma halinde beyin şalteri kaldırıyor, hastalık başlıyor. Üstelik beyin denen mekanizma, yaşanan şokları kaydediyor, hayat boyunca da bu programı sürdürüyor.

Bilgisayarımıza giren bir virüsü yok etmek için nasıl format atıyorsak, sağlığımızı tehdit eden virüsü de beynimize format atarak yok edebiliriz. Hangi travma ve çatışmaların beyni etkilediğini, beynin bu yüzden hangi hastalıkları tetiklediğini bu kitapta okuyabilirsiniz.

Yazar, kafa üstü, kaşlardan birinin iç kısmı, şakak noktası, köprücük kemiğinin üstü olmak üzere çeşitli noktalara vurarak ve travma esnasında yaşadığımız duyguları yaşatarak travmaları temizlemektedir. Bu şekilde çok kısa bir çalışmayla yılların fobilerini yok etmektedir.

Yazar, danışanlarına kötü olduğu anı tetikletiyor ve o duyguyu boşaltmasını sağlıyor. Boşaltmanın en iyi yöntemi, ağlamaktır. Travmasını yaşayan kişiye göz taraması yaptırıyor: Gözlerini, soldan sağa, bir şey okuyormuş gibi hareket ettirmesini sağlıyor. Böylece duyguları daha da yukarı çekiliyor. Hangi gözünün noktasında kendini daha kötü hissettiğini tespit edince travmayı tam olarak buluyor. Ardından parmak vuruşlarıyla o kötü duyguyu temizliyor. Duygu temizlenince de onun yol açtığı ya da açabileceği hastalıkları önlemiş oluyor.

Kilo sorunlarından diyabete, yüksek tansiyondan romatizmaya, alerjilerden kalp krizine ve hatta kansere kadar tüm hastalıklar beynimizde bir şalterin yukarı kalkmasıyla başlıyor. Bu kitapta bu şalterin tekrar indirilmesi ve sağlığımıza kavuşma yöntemleri anlatılıyor.

Değerlendirme :Yazarın bundan önceki kitapları;’ yıka beynini ve beynine format at’ kitaplarında da olduğu gibi beyninizdeki düşünce kalıplarının yaşamımızı etkilediği vurgulanmakta ve olumsuz düşüncelerin formatlanarak başta sağlığımız olmak üzere yaşantımızda çok büyük değişiklikler yapmanın mümkün olduğu vurgulanmaktadır.

Yazdır

Yazar hakkında

Fatih Pınar

1 yorum

  • Fatih Bey, kitapla ilgili tanıtıcı bilgi vermekten ziyade kitabın özetini verir misiniz?

Yorum yap