Kitap Tanıtımları

DOSTLUĞUN GÜCÜ-ALAN LOY MC GINNIS

Mutlu olma yöntemlerinin araştırıldığı kitaplardan birisi de Alan Loy Mc Gınnıs’ın Dostluğun Gücü isimli eseridir. Yazar bu kitabında görünürdeki maddi sebeplerin mutlu olmaya yetmediğini; mutlu olmak için bizi gerçekten seven dostlarımızın olması gerektiğini anlatmaktadır. Kitabı bitirdiğimizde bizim sahip olduğumuz ama önemsemediğimiz değerlerin başkaları tarafından hasretle arzulandığını görebiliriz. Kitapta vurgulanmakta olan değerlerden bazılarını sıralamaya çalışacağız.

İnsanlar çok zengin olabilir ve çok iyi bir işleri olabilir ancak tüm bunlar insanların mutlu olmalarına yetmeyebilir. Mutlu olmak için sıkıntılı günlerinde dertlerini paylaşabilecekleri, paraya ihtiyaçları olduğunda borç para alabilecekleri, hiç haber vermeden evlerine ziyarete gidebilecekleri dostlarının olması gerekmektedir.

Mutlu olabilmek için dostların çokluğu değil; onların samimiyeti önemlidir. Mutlu bir hayat için, sevgi, şeffaflık, dürüstlük, samimiyet ve gerektiğinde duygularımızı ifade edebilme gibi erdemler çok önemlidir.

Mutlu olabilmek için sevgi ve nezaket çok önemlidir. Dostlarımıza küçük hediyeler almak mutluluk yolunda tahmin dahi edemeyeceğimiz kadar önemli şeylerdir. Yazar dostlukların kalıcı olması için eleştirinin ölçülü olması gerektiği, insanları olduğu gibi kabul etmenin çok önemli olduğunu vurgulamaktadır.

İnsanlara yakınlık kurmak için dokunma, övme ve etkili konuşma sanatının iyi öğrenilmesi ve gerektiği zaman kullanılması çok önemlidir. Çocuklarla iyi bir iletişim kurabilmek için onların anlayabileceği dilden konuşabilmek gerekmektedir.

Hayatta iyi bir dinleyici olmamız gerekmektedir. İnsanları gerektiği gibi dinlemek bile onların kendilerini değerli hissetmelerine sebebiyet verir. İnsanlara kaba davranmak ve öfke göstermek o öfkenin bize dönmesine sebebiyet verecektir.

Dostlukların kalıcı olmasını istiyorsak ben merkezci olmayı bırakmalıyız. İnsanların görüş ve önerilerine saygı göstermeyi de bilmeliyiz. Ancak kendimizi tamamen de başkalarının kontrolüne de terk etmemeliyiz.

Dostlukların kalıcı olabilmesi için iyi bir dinleyici olmak ne kadar önemli ise aynı zamanda iyi bir konuşmacı olmalıyız. Konuşma sanatını öğrenerek hem kendimizi ifade etmesini bilmeli hem de dostlarımızı gerektiği yerde takdir edebilmeliyiz.

İnsanlara tavsiye verirken dikkatli olmalı; dostlarımızla iyi bir güven ortamı oluşturmadan tavsiyelerde bulunmamalıyız.

Kısacası yazar mutlu olabilmek için sahip olmamız gereken bazı erdemlerden bahsetmiş.  Bunlar sevgi, sabır, güven, övgü, iltifat, nezaket, eleştiride ölçülü olma gibi daha burada özetleyemediğimiz pek çok değerden bahsetmiştir.

Alan Loy Mc Gınnıs’ın Dostluğun Gücü isimli eserini okuyan insan ne kadar da bize özgü değerlerler işlenmiş diyor. Sanki bu eserde kaybettiğimiz ya da ihmal ettiğimiz değerlerimize yazar bir kez daha vurgu yapmıştır.

Yazdır

Yazar hakkında

Fatih Pınar

Yorum yap