Eğitimle İlgili Yazılar

6 Adımda Tembel Çocuk Yetiştirme Yöntemleri

Sevgili okuyucularımız, günümüz toplumunda artık herkesin yaptığını yapmak sıradan bir faaliyet haline gelmiştir. Bundan dolayı da başka sitelerde başarılı öğrenci yetiştirme yöntemlerinden(Gerçi biz de başarılı öğrenci yetiştirme yöntemlerini daha önceki yazılarımızda işlemiştik.) bahsedilirken biz de farklı bir yaklaşım sergileyerek 6 adımda tembel çocuk yetiştirme yöntemlerini anlatmaya çalışacağız. Yazımızın ana fikri olaylara farklı açılardan bakabilme becerisini kazanmak/kazandırmaktır.

Düşünsenize dünya bir tepsi gibidir diye bilinirken bir bilim adamı çıkıp da “Dünya yuvarlaktır.” demesiydi biz de hala tepsi dünyada yaşamaya devam edecektik, yuvarlak dünyanın etrafında turistik gezi yapma imkanı bile bulamayacaktık. Biz yazacağımızı yazalım; siz de anlayacağınızı anlayın.

6 Adımda Tembel Çocuk Yetiştirme Yöntemleri

  • Sevgisiz davranın: Sevgili okuyucular, diyorsanız ki başarılı çocuk yetiştirmek istemiyorum, başarılı çocuğun zahmeti çoktur, bizlere ekstradan gaileler açar, ben anne baba olarak çocuğun etkinlikleri ile uğraşamam. Bundan dolayı da tembel çocuk beni çok rahatlatır. “Tembel olsun çamurdan olsun.” O zaman size tavsiyemiz şudur: Çocuklarınızı sevmeyin. Onlarla ilgilenmeyin. Çocuklarınız kedi gibi gelsin dizinize sürünsün, elinizin tersi ile iteleyin. Aman ha! Yüz vermeyin.
  • Sağlıksız iletişim: Çocuklarınızın iletişim becerisi iyi olursa belki başarılı olabilir, yeni iş imkanları bulabilir, girişimci bir birey olabilir. Bu koşuşturma da ebeveyn olarak bana da iş yükü düşebilir, bu iş yükü beni yorabilir. Ondan dolayı pısırık çocuk tercihim, diyorsanız size tavsiyelerim var: Onlara selamlaşma davranışlarını öğretmeyin, insan içine çıkarmayın, akranları ile oynatmayın kısacası iletişim kurmalarına fırsat tanımayın.
  • Bağımlılık: Çocuklarımız bağımsız olmasın, kendi işlerini kendileri yapmasın, bağımsız olurlarsa yanımızdan uzaklaşırlar, çocuklarımız gözümüzün önünde olsun diyorsanız tam yerindesiniz. Onların kendi başlarına iş yapmalarını engelleyin, kendi başlarına yemek bile yedirmeyin. Böylelikle bağımlı bireyler olurlar ve yanınızdan da ayrılmazlar.
  • Eğitim öğretim almalarına mani olun: Gerekçeniz basit ve hazır: “Her çocuk okuyacak diye bir şey yok herkes memur olacak da diğer işleri kim yapacak.” diye düşünerek kendinizi rahatlatabilir böylelikle çocuklarınızın eğitim öğretimi için kendinizi paralamanıza gerek kalmaz.
  • Olumsuz örnek teşkil edin: Eğer ki çocuklarınıza çalışma, kitap okuma vb. gibi konularda olumlu örnek olursanız çocuklarınız sizden etkilenerek çalışkan bir öğrenci olabilir. Oysa sizin amacınız tembel çocuk yetiştirme olduğu için bu konularda olumsuz örnek olabilirseniz çocuklarınızı tam da istediğiniz gibi tembel bir çocuk olarak yetiştirebilirsiniz.
  • Aile ortamınız stresli ve gergin olsun: Aile ortamınız mutlu bir aile ortamı olursa çocuklarınız mutlu olur ve mutlu çocukların başarılı olması kaçınılmazdır. Ancak siz zaten zorlu hayat maratonunda zorluklarla mücadele etmek istemiyorsunuz, başarılı bir çocuk yetiştirerek onların sorumlulukları ile ilgilenmek istemiyorsunuz. Onun için yapmanız gereken ailede sürekli olarak kavga ve gerilim çıkarmaktır. Bunu yapabilirseniz zaten çocuklarınızın psikolojileri bozulur ve ders çalışmaya mecalleri de kalmaz.

Görüldüğü gibi başarılı çocuk yetiştirmek zahmetli bir iştir ve çok ciddi çalışma gerektirir. Bundan dolayı tembel çocuk yetiştirmek daha kolay ve zahmetsizdir. Biz bu yazımızda 6 adımda tembel çocuk yetiştirme yöntemlerini aktarmaya çalıştık. Tembel çocuk yetiştirme yöntemleri şüphesiz ki 6’dan daha fazladır. Sizler de biraz düşünerek başkaca yöntemler bulabilirsiniz.

Yazdır

Yazar hakkında

Fatih Pınar

Yorum yap