Yazılı Soruları

9.Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı 2.Dönem 2.Yazılı Soruları H Grubu

1.Tayfur; çocuğunun üstüne titreyen, her hareketini hoş gören, her arzusunu yerine getirmeyi annelik vazifesinden bilen, evladını sürekli pohpohlayan bir ananın elinde büyüdü. Böyle bir öğrenimle Mülkiye Mektebinden çıktı. Memurluk yapmak Her ne görse öğrenmeye kalkar, az vakitte ondan bıkar, başka yeni bir arzuya düşerdi. Bu yüzden her şeyle uğraştı ama ciddi hiçbir şey öğrenemedi. Annesi oğlunun bu binbir çeşit işini zekâsının olağanüstü taşkınlığına verir, bununla avunurdu. Küçük beyin ediplik, şairlik hususundaki dikkati bir başkaydı. Özgün bir şeyler bulmak için günlerce uğraşır, birkaç satır için haftalarca didinirdi.
Bu parçadaki “Tayfur” adlı kahramanı hangi özellikleriyle niteleyebilirsiniz? (8p)

2. Aşağıdaki metinleri “anlatım tekniği” ve “bakış açısı” yönünden (2x5p=10p)
a. – Sen Mehmet Ali’nin kardeşi misin?
Başıyla, “Evet” işareti yapıyor.
-Kaç yaşındasın sen bakayım?
-On dört.
-Adın ne?
-İsmail.
Anlatım Tekniği           : …………………………………………………………………

b. Birden, hep düşündüklerini bıraktı, Fotika’yı hatırladı. O da artık hastalanmıştı. O da artık yatağından pek az çıkıyordu. Bu kızcağızı çok Balıkesir depreminde ölen karısına benzeterek hatta bazı akşamlar, mancınıklar boşalınca, ağlardı. Onun fabrikaya ilk girdiği gün ince endamına, hafif, soluk yüzüne bakarak pek çok acımış; kızın nazik ve uysal bakışları düşkün tavırları karşısında acıması yavaş yavaş sevgi derecesini bulmuştu.
Bakış Açısı                   : …………………………………………………………………

3. Günlük türünün üslup özelliklerinden ikisini, parçadan örnekler vererek yazınız. (8p)

Antep, 16 Aralık 1954

Lisede bir konferans verdim. Öğrenciler üzerinde bir etkim oldu mu olmadı mı kestiremiyorum. Nedir ki öğretmenlerinin yanında, hepsi de, ağızlarını açmadan sözlerimi dinlediler. Dedim ki: “Herhangi bir şiiri yazdıktan sonra bakın, birçok gereksiz şeyler bulursunuz. Her şiirin hiç değilse onda dokuzu atılabilir. Atmaktan korkmayın, atın atın. Şiire atmakla ulaşılabilir.” Bu söz Erdoğan Bozdoğan adında bir genç ozanın ilgisini çekmiş; konferanstan sonra yolda yanıma geldi, her şiirin ille de onda dokuzunun atılmasının zorunlu olup olmadığını sordu. “Hayır, diye yanıtladım, bazı şiirlerin atılacak parçası yoktur. Ama siz atın. O atılmayacakları da atın. Şiir, her şeyden kurtulduktan sonra geride kalan şeydir.”

4. Aşağıdaki tabloda roman ile ilgili sorulan soruları cevaplandırınız. (8x1p=8p)
SORULARCEVAPLAR
o Türk edebiyatının ilk yerli

romanının adını ve yazarını yazınız?

Yazar
Eser
o Edebiyatımızın hangi döneminde Türk okuru romanı tanıma imkanı bulmuştur?
o Türk edebiyatının ilk çeviri romanının adını ve yazarını yazınız?Yazar
Eser
o Roman türünün ilk örneği, Don Quijoutte’u (Don Kişot) kaleme alan İspanyol yazar kimdir?

5. Aşağıda harflendirirmiş soruları aşağıdaki metne göre cevaplandırınız. (16p)
Hafta sonu ailece Sivas Devlet Tiyatrosunun hazırladığı bir oyunu izlemeye gittik. İlk defa tiyatroya gittiğim için oldukça heyecanlıydım. Büyükçe bir perdenin açılmasıyla oyun başladı. Sahne oyun içeriğine göre dizayn edilmişti (I)ve oyuncular kendilerine verilen görevi (II) oldukça başarıyla yerine getiriyordu. Oyuncuların giydikleri kıyafetler (III) muhteşemdi ayrıca. Oyunun ikinci bölümünde (IV) Zeus adlı karakterin sevgilisine söylediği uzun ve etkileyici sözlerden (V)sonra annemin ve babamın duygulanması dikkatimden kaçmadı. Ben ilk defa tiyatroya gitmenin heyecanıyla daha çok ortama odaklanmıştım. Oyun bittikten sonra Zeus adlı karakterle tanışmak için sahne arkasındaki odasına (VI)izin alarak girdim. Beni oldukça güzel karşıladı. Gerçek isminin Latif olduğunu söyledi. Oyunu çok beğendiğimi söyledim. Ardından Latif abiye: “Bu kadar uzun cümleleri nasıl aklında tutuyorsun.” diye sordum. O da bana, bazen kullanacağımız replikleri unutabiliyoruz ancak kulak içi kulaklıklar sayesinde sahne arkasından bize sözleri hatırlatan birilerinin (VII)olduğu ifade etti.

a. Yukarıdaki metinde numaralanmış kelime ve kelime gruplarından hareketle aşağıdaki tabloya ilgili tiyatro terimini yazınız. (7x1p=7p)

Tiyatro Terimi
 

I

 

II

 

III

 

IV

 

V

 

VI

 

VII

b. Metinde ailece hangi modern tiyatro türü izlenmiştir. Bu türe ait üç önemli özellik yazınız. (3p+6p=9p)

6. Çataloluk köyünde ikamet eden Ahsen’in ailesi Suşehri’ne taşınma kararı almıştır. Yeni taşınacakları eve “su aboneliği almak için” belediyeye dilekçe yazması gerekmektedir. Ahsen’in nasıl bir dilekçe yazması gerekmektedir? (12p) (Tam puan almanız için dilekçe kurallarına uygun, imla ve noktalamaya da dikkat ederek yazınız.)

7. Hemşire kendini hâlâ eski devirlerde Kıyafetler gibi ruhlar da değişti. Büyüklere eski itaat, eski hürmet nerede, kimde var? Bizim gördüğümüz terbiyedeki insanlarla şimdi alay ediyorlar. Belki hakları da var. Her eski şey biraz acayiptir, çocuklarımızın çocuklarını kendimize uydurmaya çabalamak ne beyhude! Onlar, her şeyden evvel, zamanın icaplarına uymaya mecburdurlar.
Bu parçada “çatışma” türlerinden hangisinin örneği vardır? (8p)

8. Bu parçanın konusunu yazınız. (5p)
“Kayın ağacı, ağaçların sultanıdır da ondan…” dedi yaşlı kadın ağaç parçasını yeniden mavi tülbende bebek kundaklar gibi özenle sararken. “Kadim geleneğimizde büyüklerimiz göklerdeki Tengri’nin bütün ağaçları yarattıktan sonra her birinin faydalarını test etmek için aralarında dolaşırken aniden bastıran yağmurda kayının yaprakları altında korunduğu söylencesini anlatırlar. Bunun üzerine bilge hatunumuz Umay Ene, -senin anlayacağın Ana- kayına hayır duası etmiş: ‘Üzerinde beyaz kabuğundan, beyaz elbisen olsun. İlkbaharda yaprakların erken çıksın, sonbaharda bütün ağaçlardan geç düşsün!’ demiştir. Bu yüzden kayın, yapraklarının hepsini aynı anda dökmez; ağır ağır soyunarak hiç çıplak kalmazmış. Anadolu’da neden her inançtan halkın hâlâ ağaçlara çaput asarak dilek dilediğini sanıyorsun ki?”

9. Aşağıdaki soruları metinden hareketle cevaplayınız. (8p)

Yaşamını şiirine başarıyla yansıtan Mahmut Cahit Külebi 1917’de Tokat’ın Zile ilçesine bağlı bir köyde dünyaya gelir. İlkokulu Tokat’ta bitiren Külebi orta ve lise öğrenimini Sivas Lisesinde tamamlar. Külebi ilk şiirlerini lise yıllarında kaleme alır. İstanbul Yüksek Öğretmen Okulu Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirir. Burada Külebi’nin edebiyat derslerine dönemin ünlü edebiyatçıları ve edebiyat hocaları girer. Bu durum onun çok sağlam bir edebiyat eğitimi almasını sağlar. 1976’dan 1983’e kadar Türk Dil Kurumunda genel yazman olarak görev yapar. Eşi Süheyla Hanım ile seksenli yıllardan sonra Çankaya’daki evinde yalnızlığa çekilir. 1987 yılında Ankara’da yaşama veda eden Külebi, 70 yıllık yaşam serüveni son bulduğunda özellikle şiirleriyle Türk edebiyatının akıllarda kalan önemli bir şairi olmayı başarır.
a. Bu parçanın yazılış amacı nedir, kısaca açıklayınız? (4p)
b. Bu türün divan edebiyatındaki karşılığı nedir? (4p)

10. Aşağıdaki cümlede altı çizili kelimelerin türlerini yanındaki boşluğa yazınız. (5x1p=5p)

Sivas mutfağının vazgeçilmezlerinden biri (…………………)olan Peskütan Çorbası; yarma, mercimek, un ve kemikli et kullanılarak yapılır. Peskütan probiyotik (…………………) bir gıdadır ve bol miktarda hayvansal protein içerir. Özellikle kadınlarda ileri yaşlarda görülen kemik erimesine karşı  (………………..) vücudu destekleyen faydalı bir üründür. Peskütan yoğurttan yapılır ancak (…………………..) kuru madde oranının yüksekliği ve pişirilmesi nedeniyle raf ömrü yoğurttan çok (………………..) daha uzundur. Peskütan buzdolabında altı hafta derin dondurucuda ise bir yıla kadar saklanabilir.

11.Aşağıdaki sözcükleri istenen zaman ve şahıs ekiyle birleştirerek cümle içinde kullanınız. (3x2p=6p)

KelimeZamanŞahıs EkiCümle
 

ağla-

Geniş

Zaman

 

3. Tekil

 

söyle-

Gelecek Zaman 

1. Çoğul

 

hisset-

Şimdiki

Zaman

 

2. tekil

 

 

12. Bu parçada yay ayraçla ( ) belirtilen yerlere noktalama işaretlerini “ê” belirtilen yazınız. (6p)

Sevgili Kızım,

(      ) Seni çok özledim. (      ) dediğini duyar gibiyim. Sana yazacak
vakti bile bulamamamın nedeni senin için harcadığım çabadır.
Hayatıma kattığın değer (      ) çok çalışmak (      ) üretmek yanında
bir bulut olup yanına koşma isteği de veriyor. Annenle
olduğunu bilmek beni rahatlatıyor. Sadece günleri  (      ) keşke su
gibi aksa  (      )  sayıyorum. Her gün biraz daha az kalıyor.

Cevapları indirmek için tıklayınız.

9.sinif turk dili ve edebiyati 2.donem 2.yazili sorulari h grubu indir.

Yazdır

Yazar hakkında

admin

Yorum yap