Sağlık

 AÇLIK ZORDUR YİYEREK ZAYIFLAYIN

Başlık mantıklı geldiyse okumaya devam edin. Mantıksız geldiyse de okuyun. Okuyun ama öyle yağma yok; başkaları kilo vermek için diyetler uygulasın, akşama kadar iki lokma yemekle idare etsin. Siz ise hem yemeğinizi yiyin hem de kilo verin. Bunun neresinde adalet var?

Giriş paragrafı hoşunuza gitmemiş olabilir ancak evet yiyerek kilo vermek de mümkün. Zayıflamak için diyetisyene giden insanlar diyetisyenin verdiği yemek listesini gördüklerinde hayrete gark oluyorlar. Çünkü belki de normal zamanlarda yemedikleri kadar yiyecek var bu listelerde.

Kilo vermek neredeyse bütün kilolu insanların hayalidir. Çünkü gereğinden fazla kilo sağlık sorunlarına neden olabilir. Kimilerimiz kilo vermek için internetten bulduğumuz diyet listelerini uygulamaya çalışıyoruz, kimimiz ise zayıflama merkezlerine giderek zayıflamaya çalışıyoruz.

Bilinçli beslenme çok önemlidir. Bazı insanlar su içsem yarıyor derler ya. Evet bazı insanlar için bu doğru. Tükettikleri gıdalar hemen bünyelerine kilo olarak geri dönüyor. Bunu sebebi bu insanların dengesiz beslenmeleridir. Yani bir gıda gurubuna ağırlık vermeleridir.

Bizler öyle bilinçsizce besleniyoruz ki; yiyip içtiğimiz şeyleri sorgulamıyoruz bile. Oysa yüzyıllar önce Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretleri Marifetname isimli eserinde hangi gıdaların birlikte yenildiğinde kilo aldırmaya sebep olduğunu, hangi gıdalarında kilo verdirmeye sebep olduğunu açık açık belirtmiş.

Bugün artık günümüzde karbonhidrat ağırlıklı beslenme şeklinin kilo alımına sebebiyet verdiği gün gibi ortaya çıkmış durumdadır. Yani kilo vermek istiyorsak şeker ve şekerli gıdalardan, ekmek ve tahıllardan müteşekkil hamur işi ürünlerden uzak durmalıyız.

Yani  ağırlıklı olarak protein ve yeşil bitkilerden oluşan bir beslenme yöntemiyle ara atıştırmalarda az miktarda kuruyemiş yiyerek, biraz hafif tempoda spor yaparak veya açık havada yürüyüş yaparak ciddi anlamda kilo vermemiz mümkündür. Kilo vermede su tüketimi önemli, günde yaklaşık üç litre su tüketmeyi de unutmamalıyız.

Yazdır

Yazar hakkında

Fatih Pınar

2 yorumlar

Yorum yap