Kitap Tanıtımları

ASİ KIZLARA UYKUDAN ÖNCE HİKAYELER

  

Elena Favilli – Francesco Cavollo

100 OLAĞANÜSTÜ KADININ MASALI

Çevirmen: Deniz Öztok

Dünyanın asi kızlarına:

Daha fazlasını hayal et

Daha fazlasını iste

Daha çok mücadele et

Ve kuşku duyduğun zamanlarda unutma:

Sen haklısın.

Her kadın cennet gibi bir hayata layıktır. Kadının aklının farklı çalıştığını bilmeyen yoktur elbette. Kırk iş yapar kırkı da birbirine dolanmadan mükemmelce sonuçlanır. Tek bir koşulla yeter ki kadın istesin. Kafasına bir şey koydu mu işte o zaman önünde dağ olsa yıkar geçer, umman olsa yüzer geçer, afak olsa uçar gider.

İşte bu kitaptaki kadınlar istemişler hem de çok. Ve öylesine başarılı olmuşlar ki tarihe adlarını altın harflerle yazdırmayı başarmışlar. Cesaret, azim, kararlılık güçten önce gelmiş onlar için. Zeka ise hepsinin senteziyle işleyişi mükemmel hale getirmiş.

Bu kitabı bir roman gibi bir oturuşta bitirmek yerine sindire sindire okumak hatta her bir hikayenin ardından ufak bir araştırmaya meyletmek gerektiği kanaatindeyim.

Feyz almalı, yaşanılanlardan ders çıkarmalıyız. Bu kitabı bitirdiğinizde kadınların neleri başardığına inanamayacaksınız. Hikayelerden kopamayacak belki de satır aralarında bir yerlerde kendinizden bir şeyler bulacaksınız. ‘’Yaparım’’ kelimesinin verdiği hazzı, hissettirdiği öz güveni iliklerinizde hissedeceksiniz.

İşte o başarı hikayelerinden birkaç örnek:

  • Evinde elektrik olmayan 15 yaşındaki Ann Makosınski, sadece vücut ısısıyla çalışan feneri icat edip genç mucit unvanını almış.
  • Üç yaşındayken arkadaşlarından görerek motosiklet isteyen Ashley Fiolek’in omuzlarında büyük bir yükü varmış. Ashley sağırmış. Etrafındakilere inat motosiklet yarışçısı olmak istemiş. Bunun için motorun sesini iyi duyması gerektiğini söyleseler de yine de o vazgeçmemiş. Sonunda motorun titreşimlerinden ne zaman vites değiştirmesi gerektiğini anlamayı başarmış. Ve bu azim ona küçük yaşta dört ulusal şampiyonluk kazandırmış.
  • Acımasız ve kibirli olduğu düşünülen Rus imparatorunun yönetiminden halkı hiç memnun değilmiş. Memnun olmayan bir diğer kişi ise karısı Katerina imiş. Kocasını hapse attırıp ülke yönetimini devralmış. Pek çok savaş kazanıp ülkesinin sınırlarını genişletmiş.
  • Mısır, yirmi beş yıl boyunca bir kadın tarafından yönetilmiş. Hatşepsut, Kleopatra zamanına kadar ki dönemde ilk kadın firavunmuş.
  • Yirmi dört yaşında NASA’ya giren mühendis Margaret Hamilton’un aynı zamanda dört yaşında da bir kızı varmış. NASA için programlar geliştirmeye devam ederken 20 Temmuz 1969’da Apollo 11’in Ay yüzeyine ramak kala bilgisayarlar hata raporu yollamış. Görev tamamen tehlikedeymiş. Margaret soğukkanlılığı ve becerileri sayesinde Apollo 11’i Ay’a indirmeyi başarmış. Apollo’nun Ay’a inişi, tüm dünya tarafından ‘’İnsan için küçük, insanlık için büyük bir adım’’ olarak karşılanmış.

 

Arka kapak yazısı: Kraliçeler, casuslar, astronotlar, doktorlar, korsanlar, pilotlar… Hepsi birbirinden cesur, birbirinden zeki yüz kadın. Dünya’nın dört bir köşesinden altmış kadın sanatçının illüstrasyonlarıyla renklendirilmiş yüz başarı hikayesi. Asi Kızlara Yatmadan Önce Hikayeler, olağanüstü kadınların öyküleriyle her yaştan kadına ilham verecek.

 

 

Yazdır

Yazar hakkında

Aslı Cansız

Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni

Yorum yap