Kitap Tanıtımları

SINIRSIZ BEYİN GÜCÜ

Sınırsız Beyin Gücü Kitabının tanıtımı

Sınırsız Beyin Gücü isimli kitabında Yazar Nejat Sezik, kişisel gelişim, başarı, öğrenme ve hafıza konularında çok değerli fikirleri sunmaktadır. Diğer kişisel gelişim kitaplarındaki fikirlerden çok farklı fikirler bulunmasa da kitabın dili çok akıcıdır.

 

KİTAPTAN ÖNEMLİ TESPİTLER:

Beynin sahip olduğu neredeyse sınırsız öğrenme kapasitesi sayesinde her insan potansiyel bir dâhidir. Öğrenmeyi öğrenerek dehayı ortaya çıkarabilirsiniz.

Dışarıdan beynimize gelen bir bilginin, mutlaka bağlanacağı bir yer olmalıdır, yani daha önceden o konuda bir şeyler öğrenmiş olmalıyız ki gelen yeni bilgi ona eklenebilsin.

Zihinde canlandırma insana verilmiş en büyük güçlerden biridir. Çünkü bugünün hayalleri, yarının gerçekleridir. Önce hayal etmeden hiçbir şey olmaz.

Birçoğumuz günlük hayatta zihnimizde çeşitli görüntüler canlandırırız; ancak bunu genellikle bilinçsizse ve olumsuz sonuçlar doğuracak biçimde yaparız. Bunun adı endişedir.

Zihinde canlandırma yapan birey, gerçekte aşamadığı engelleri aşar, sıkıntılarını giderir. Bu gibi durumlar karşısında nasıl davranması gerektiğini canlandırma yaparak bulabilir.

Bilinçaltını harekete geçiren ve bilinçli düşünmeyi engelleyen bir unsur strestir. Beden stresli bir durumla karşılaştığında çeşitli hormonlar salgılar.

Bilinç sol beyin tarafından kontrol edilirken, bilinçaltı sağ beyinin etkisi altındadır.

Yaratıcı düşünce farklıdır. Sıradan ortamlarda ortaya çıkmaz. Kimilerine göre sıcak bir banyoda, kimilerine göre de kitap okurken ortaya çıkar.

Gelen bir bilginin farkında değilsek, yani o bilginin beynimizde eklenebileceği bir yer yoksa ilk elde hemen silinirler.

Eğer bir bilgiyi ilginç hale getirebilirsek, beş duyu organlarımızın hepsini kullanarak algılayabilirsek ve en sonunda uzun süreli hafızaya kaydedebilirsek, o bilgi artık unutulmaz.

Gözlemleme yaparken sadece göz ile alına bilgiler yeterli değildir. Beş duyu organlarının tamamının kullanılması bilgilerin kalıcı olmasını sağlar.

İnsan beyni soyut ifadelerden çok, somut görüntüleri daha kolay işler, daha kolay hafızaya alır. Kelime kelime ezberlenenler çok çabuk unutulur.

Göz önünde canlandırmanın özelliği, beynin sağ yanına hitap etmesidir. Böylece hatırlanmak istenen kavramlar beyinde komik bir şekilde canlandırılır. Kurgulanan olay ne kadar canlı olursa, hatırlamak o kadar kolay olur.

Duymak insana yaratılışından itibaren verilen beş duyudan biridir. Dinlemek ise, beceri isteyen bir sanattır. Çalışmayla geliştirilebilir, öğrenilebilir.

Bilimsel araştırmalar, aralıklı tekrar yöntemiyle öğrenilenlerin bellekte daha uzun süre saklandığını göstermiştir. Tekrar yapıldıkça bilgiler bilinç eşiğinde kalır.

Değerlendirme: Yazar Nejat Sezik, Sınırsız Beyin Gücü isimli kitabının önsözünde çok iddialı olmadığını, insanlara faydalı olmak amacıyla, okumuş olduğu kişisel gelişim kitaplarındaki  bilgileri derlediğini ve bu bilgileri insanlara faydalı olabilmek amacıyla kitaplaştırdığını söylemektedir. Ancak kitabı okuyup bitirdiğinizde kurgusunun mükemmel olduğunu görebilirsiniz.

 

Yazdır

Yazar hakkında

Fatih Pınar

2 yorumlar

Yorum yap