Yaşam

Çocuklara Düzen Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır

Çocuklara düzen alışkanlığı kazandırmak çok önemli bir konudur. Çocuklarının dağınıklığından şikayet etmeyen anne baba yok gibidir. Yoğun iş temposunda özellikle çalışan anne babalar için çocukların dağınıklığı katlanması zor bir durumdur. Çocuklarımızın dağınıklığını önlemek için en başta onlara düzen alışkanlıklarını kazandırmamız gerekmektedir. O halde çocuklarımıza düzen alışkanlığı kazandırmak için neler yapabiliriz?

  • Evdeki kurallar belirgin olsun. Çocuklarımız özellikle de yaşı küçük olan çocuklar zevk odaklı yaşamaya alışkındır, onlarda sorumluluk bilinci fazla gelişmemiştir; bundan dolayı oyuncaklarını dökerek oynayan çocuk işi bittiğinde onları toplamayı aklına bile getiremez. Ebeveynler çocuklarına oyuncakları vermeden önce kuralları iyi belirlemeli, oyun bittikten sonra tekrar oyuncakların toplanması gerektiğini anlatmalıdır.
  • Düzenli bir insan olmanın önemi anlatın. Çocuklar neyi ne amaçla yaptıklarını pek bilemezler. Özellikle yaptıkları işler onlar için baskı unsuru işler ise bundan pek hoşlanmazlar ve hoşlanmadıkları işlerden kaçarlar. Oysa anne babalar, düzenli insan modelinin iyi bir model olduğunu onlara kavratabilirlerse çocuklar iyi ve düzenli bir insan olmak amacıyla sorumluluklarını yerine getirmeye çalışırlar.
  • Çocuklarla gönülden bağ kurun. Çocuklar, yetişkinlerin yaşamakta olduğu duygusal durumları anlamayabilirler. Anne babalar çocuklarından bekledikleri davranışları onlardan ne amaçla istediklerini onlara iyi anlatabilirlerse çocuklarımız kendilerinden beklenen davranışları daha istekli olarak yapabilirler. Örnek olarak anne babalar çocuklarına iş hayatında çok yorulduklarını, çocuklarının kendilerine yardım ettiklerinde özellikle de kendi işlerini kendileri yaptıklarında çok sevindiklerini ve mutlu olduklarını söylerlerse çocuklar anne babalarına yardımcı olmak gayesiyle kendi sorumluluklarını yerine getirirler. Bu süreç onların düzen alışkanlıklarını kazanmalarına sebep olur.
  • Çocuklardan beklenen davranışları yazarak evin uygun bir bölümüne asın. Çocuklar ve yetişkinlerin dünyayı algılamaları, öncelikleri farklıdır. Çoğu yetişkin, çocuklarından bir şeyler beklerken aslında çocukların bu beklentilerin çok da farkında olmadığını bilmezler. Çocuklarımızın yapmasını istediğimiz şeyleri yazarak uygun yerlere asarsak çocuklar kendilerinden neler beklenildiğini hem net olarak öğrenmiş olur hem de daha sonra bu kuralları unutmamış olurlar.
  • Kuralların takipçisi olun. Çocuklar fırsatları çok iyi değerlendirirler. Yapmaları gereken faaliyetlerin gerektiği gibi takibi yapılmazsa bu durumu istismar edebilirler ve çocuklarımızda düzen alışkanlıklarını geliştirecek davranışlar tam olarak gelişemez, bundan dolayı anne babalar çocuklarının sorumluluğunda olan faaliyetlerin yapılıp yapılmadığını düzenli olarak takip etmelidir.
  • Doğru davranışları takdir etmeyi unutmayın. Çocukların neredeyse tamamı için anne babalar tarafından takdir edilmek çok önemlidir. Çocuklarımızdan beklediğimiz davranışları doğru bir şekilde yaptıklarında onları mutlu bir yüz ifadesi ile takdir etmeyi unutmayalım. Takdir etmek çocukların doğru davranışlarının pekişmesine sebep olur.

Çocuklara düzen alışkanlığı kazandırmak zor, bir o kadar da önemli bir konudur. Çünkü çocuklarımızın davranış gelişimi özellikle 0-6 yaş dönemlerinde meydana gelmektedir. Anne babalar bu dönemde çocuklarının eğitsel gelişimlerine dikkat etmeli ve doğru davranış kazandırmaya gayret etmelidir.

Yazdır

Yazar hakkında

Fatih Pınar

Yorum yap