Eğitimle İlgili Yazılar Dokümanlar Editörün Seçtikleri

Eğitimde Modelleme

Sinirsel Dil Programlama yöntemi ( NLP, Neuro Linguistic Programming ), yaşamımızda üzerinde düşünmeden, otomatik olarak gerçekleştirmiş olduğumuz algılama, düşünme ve davranış süreçlerini, bilinçli hale getirme ve geliştirmede etkin olarak kullanılan bir yöntemdir.

NLP’nin altyapısını, insanların çevrelerini nasıl algılayıp ne şekilde tepki gösterdikleri, nasıl iletişim kurdukları ve davranış kalıpları üzerinde yapılan araştırmalar oluşturur.

NLP’de bu tür araştırmalar özellikle kendi alanlarında çok başarılı olan insanların stratejileri üzerinde yoğunlaştırılmıştır. Buna NLP de “Modelleme” denir ve günümüzde hızlı öğrenmenin önemli bir parçasıdır.

Halk arasında ‘’Armut dibine düşer’’ diye meşhur bir atasözü vardır. Her insan anne veya babasından gördüğünü yapmaya çalışır.

Öğretmen çocuklarının genelde öğretmen olması gibi çoğunlukla yakın çevremizdeki insanların davranış kalıplarını öğrenip uyguluyoruz. Ancak yakın çevremizdeki model insanlar arzu ettiğimiz seviyede başarılı insanlar olmayabilir.

Günümüz insanları özellikle de gençlerimiz çevrelerinde kendilerini geliştirecek yeterlilikte örnek alacakları çok fazla örnek insan modeli bulamadıklarından başı kesik tavuklar gibi bir yandan bir yana savrulmakta, toplumumuzda tasvip edilmeyen kişileri kendilerine örnek alarak onların davranış kalıplarını modellemektedirler.

Zengin aile çocuklarının çoğunlukla zengin olmaları ya da iflas etmiş iş adamlarının tüm sermayelerini kaybettikleri halde tekrar toparlanıp işlerini kurabilmeleri daha önceden öğrenmiş oldukları davranış kalıpları sayesindedir.

En basitinden gidecek olursak vasat bir öğrencinin çalışkan bir öğrenciyi  inceleyerek onun nasıl çalıştığını neler yapıp ettiğini araştırıp onun gibi davranmaya çalışması hem başarı davranışlarını kavrama adına bir yöntem olabilir hem de ne yapacağı konusunda fikir sahibi olamayan öğrenciler için bir kolaylık olabilir.

  Çin’in teknoloji devi olmadan önce gelişmiş ülkelerin teknolojik ürünlerini kopyalayarak işe başladığını unutmamak gerekir.

Bu gerçekler göz önünde bulundurulduğunda öğretmenlerimizin din ve devlet adamlarımızın veya  başarılı insanların davranış kalıplarının araştırılması ve onların belirli bir zaman süresince modellenmesi doğrultusunda öğrencilerine proje ve performans  ödevleri vermeleri eğitsel anlamda çok öğretici olabilir.

Fatih Pınar

Yazdır

Yazar hakkında

Süleyman Kara

Öğrenci ve öğretmenlere faydalı olmak için onlara kaliteli edebiyat sitesi olan edebiyat sultanını sundum.

Yorum yap