Dokümanlar Eğitimle İlgili Yazılar

Proje Tabanlı Öğrenme ve Empati Becerisinin Geliştirilmesi

Proje tabanlı öğrenme, öğrencilerin yaşamlarında karşılaşabilecekleri problemleri sınıf ortamında bir senaryo çerçevesinde çözmeye çalıştıkları öğrenme yaklaşımıdır.

Empati, bir başkasının duygularını, içinde bulunduğu durum ya da davranışlarındaki motivasyonu anlamak ve içselleştirmek demektir.

Sıradan bir kavram gibi gözüken empati aslında tüm yurttaşlarımızın içselleştirmesi gereken önemli bir değerdir.

Maalesef toplumumuzda yapılmasının gerekliliğinden çok bahsettiğimiz ancak çok az yaptığımız bir şey varsa o da empatidir. En fazla da yapılmasına gereksinim duyanların istediği bir kavram olmuştur.

‘’Düşenin dostu olmaz.’’ atasözü tam da bizlerin gerektiği gibi empati yapmadığımızın kanıtı gibi. Düşenin dostu olmasa da bir gün kendimizin de düşerek dost arama durumunda kalma ihtimalimiz büyük olasılık.

Başı dertte olmayan, bir sıkıntısı olmayan insanların empati yapmak akıllarının ucundan bile geçmez. Öyle olmasaydı dünyanın dört bir yanında açlıktan ölen milyonlarca insan varken; milyarlar değerindeki ekmeklerimizi çöpe atar mıydık?

Başkalarının ne yaşadıklarını yaşamadan maalesef onların duygu ve düşüncelerini anlamamız mümkün değildir. Empati becerisini kazanamayan toplumlarda çatışma mevcuttur.

Avrupa ülkelerinin bazılarında o ülke vatandaşlarının, Müslüman insanların yaşantısını anlamak adına Ramazan aylarında Müslümanlar gibi bir gün oruç tutmaya çalıştıklarını  ya da bazı bayanların bir gün boyunca başörtüsü takarak Müslümanların psikolojilerini anlamaya gayret gösterdiklerini görmekteyiz.

Gelişmiş ülkelerin eğitim sistemlerine göz attığımızda empati becerisinin çok gelişmiş olduğunu görmekteyiz. Temel felsefeleri: Karşımızdaki insanın yaşadığı şartları yaşamadan onları anlamamız mümkün değildir.

Nasrettin Hoca’nın önüne gelen herkese sen de haklısın dediği fıkrasında aslında hocanın empati becerisinin ne kadar gelişmiş olduğunu görmekteyiz. İnsan empati becerisini geliştirip olaylara farklı açılardan bakabildiği oranda herkesin kendince haklı olduğunu anlayabiliyor.

Toplumsal hayatta önyargıdan uzaklaşmak ve birbirimizi anlamak adına öğrencilerimizin seçilen örnek olaylar üzerinde başka insanların nasıl düşündüklerini ve davrandıklarını gözlemleyip bu problemleri sınıf ortamında çözmeye çalışmaları empati becerilerinin gelişmesine katkı sağlayacaktır.

Fatih Pınar

Yazdır

Yazar hakkında

Süleyman Kara

Öğrenci ve öğretmenlere faydalı olmak için onlara kaliteli edebiyat sitesi olan edebiyat sultanını sundum.

Yorum yap