Eğitimle İlgili Yazılar

İflah Olmaz Başarısız İnsanların Ortak Özellikleri

Bu yazımızda sizlere İflah Olmaz Başarısız İnsanların Ortak Özelliklerinden bahsetmek istiyoruz. Başarılı insanların ortak özellikleri olduğu gibi başarısız insanların da bazı ortak özellikleri vardır. Başarılı insanlar, başarılı olmak için yöntem geliştirirken bizim iflah olmaz başarısız insanlar da “Herkes gider Mersin’e biz gideriz tersine.” misali başarısız olmak için ellerinden gelen çabayı gösterirler. Sizler için başarısız insanların ortak özelliklerini araştırdık.

İflah Olmaz Başarısız İnsanların Ortak Özellikleri

 • Uzlaşamama. İnsanlarla iyi iletişim kurabilmek asgari müştereklerde uzlaşabilmeyi gerektirir. Başarısız insanlar çok bencil insanlar olduklarından insanlarla uzlaşamazlar.
 • Kendini pazarlayamama. Başarı yolunda en önemli basamaklardan birisi de ilişki içinde olduğumuz insanlara kendimizi ve yaptığımız işleri pazarlayabilme becerisidir. Başarısız insanlar bu anlamda satış becerisine sahip değildirler.
 • Etik değerlere uymama. Başarılı insanların dikkat etmeleri gereken en önemli kurallardan birisi de etik değerlere uyma ve etik bir yönetim becerisidir. Başarısız insanların zaten etik değerlere uyma gibi bir kaygıları yoktur. Bundan dolayı da başarısızlığı sonuna kadar hak etmektedirler.
 • Sıfırdan Başlayamama. İnsanlar bazen başarılı olurken bazı zamanlarda başarısız olabilir ve her şeylerini de kaybederek sıfıra düşebilirler. Başarılı insanlar her ihtimali hayatın bir cilvesi olarak değerlendirirler ve düştükleri yerden kalkmasını bilirler. Oysa başarısız insanların sıfırdan başlama gibi bir kaygıları yoktur.
 • Şansızlık. Şans daima hazır olanlara güler. Başarı beklentileri olmayan başarısız insanların şansa da ihtiyaçları yoktur.
 • Sevilen insan olmama. İnsanlar arasında sevilebilmek için güler yüzlü ve iyimser olmak gerekmektedir. Başarısız insanlar zaten çoğu zaman karamsar oldukları için ruh halleri beden dillerine de yansır, yakın çevrelerindeki insanlar tarafından da çok fazla sevilmezler.
 • İlişki ağı. Bu kavrama bazı yerlerde network da diyen vardır. Başarılı bir insan olmak için ilişki içinde olduğumuz tüm insanlarla iyi ilişkiler içinde olmalıyız. Ancak başarısız insanlar ilişkinin de dostluğun da kıymetini bilmezler. Bu sebeple ilişki içinde oldukları insanların sunabileceği potansiyel fırsatlardan da yararlanamazlar.
 • Hayal Gücü. Hayal gücünü etkili kullanabilen insanlar mevcut başarılarının en az 2-3 katını elde edebilirler. Hayal gücünü artırabileceğini düşündüğümüz en önemli etkinlikler; kitap okumak ve seyahat etmektir. Başarısız insanların zaten başarı gibi bir dertleri olmadığı için hayal güçlerini kullanmalarına da gerek yoktur.
 • Devamlı öğrenememe. Başarının en önemli göstergelerinden birisi de devamlı olarak yeni bilgiler öğrenebilmektir. Başarısız insanların başarılı olmak gibi bir amaçları olmadığı için devamlı öğrenme çabası içinde olmalarına da gerek yoktur.
 • Cömertlik. Cömertlik başarı yolunda görünmez anahtarlardan birisidir. Başarısız insanların paraları da az olduğu için cimrilik onlar için en pratik yöntemdir.
 • Saygı. Mutlak başarı için saygı kaçınılmazdır. İlişkide olduğu insanlara saygılı davranan insanlar için başarı tek çıkar yoldur. Başarısız insanların zaten kendilerine saygıları olsa başarısızlığı yöntem olarak benimsemezlerdi. Saygıyı içselleştiremeyen başarısız insanlar başlarına gelebilecek her musibeti de paratoner gibi kendilerine çekmektedirler.

Günümüz teknoloji çağında insanların çoğunluğu başarılı insanların ortak özelliklerini araştırıp uygulamaya çalışırken maalesef bazı insanlar da inadına başarısızlığın yöntem ve tekniklerini uygulamaya çalışıyorlar. Bundan dolayı da sizler için İflah Olmaz Başarısız İnsanların Ortak Özelliklerini derledik. Benden “Fersah fersah uzak olsun.”; ben başarılı olmak istiyorum diyenler özenle okusun.

Yazdır

Yazar hakkında

Fatih Pınar

Yorum yap