Kitap Tanıtımları

İSTEMENİN ESRARI

istemenin esrarı

Kimi insanlar, aynı kitabı defalarca okumak gerektiğini söylerler. Ben de bir kitabın defalarca okunması gerektiği kanaatindeyim. Çünkü okuduğunuz kitap her okuduğumuzda daha farklı anlamlar içermektedir ya da bize öyle gelmektedir. Belki de algılamamız değişmektedir yıllar sonra aynı kitabı tekrar okuyunca insan hiç okumamış gibi oluyor.

Muhammed Bozdağ’ın ‘’İstemenin Esrarı’’ isimli eserini yıllar önce okudum. Yıllar önce okuduğunuz kitap hakkındaki görüşleriniz yıllar sonra edinmiş olduğunuz ciddi birikimlerle daha farklı şekillenmektedir.

Kitapta en çok etkilendiğim tespitlerden birisi hedeflerimize ulaşabilmemiz için çok şiddetli istememiz gerektiğini öğrenmemdi, nasıl ki cenneti kazanan insanların cennette çalışmalarına gerek yoksa; isteklerini sadece arzu etmeleri yetiyorsa, bu dünyada da hedeflerimize ulaşabilmemiz için isteklerimizi arzu etmemiz gerekmektedir. Ancak bir fark vardır ki; bu dünyada isteklerimize ulaşabilmemiz için çok şiddetli arzulamaz gerekmektedir isteklerimizi öylesine yani ‘’mış gibi’’ istiyorsak maalesef muvaffak olmamız mümkün değildir.

Hedeflerimize ulaşmak için adeta beynimizi çatlatmalıyız.  Biz, bir şeyleri istedikçe; Allah melekleri yaratıyor ve onlar bize yardımcı oluyor.

Zaten çevremizi gözlemlediğimizde başarılı insanların hiç vazgeçmeden; hedeflerine ulaşmak için çalıştıklarını görmekteyiz.

Sıra dışı başarılar gösteren insanların hayatını okuduğumuzda o insanlar, hedeflerine ulaşmak için belki de binlerce kere teşebbüs etmişlerdir. Böyle insanlar yılgınlık bilmezler vazgeçmeyi akıllarının ucundan bile geçirmezler. Nihayet günün birinde bekledikleri başarıyı elde ederler.

İsteyen insan, isteklerini öylesine istiyorsa maalesef hedeflerine ulaşması pek kolay olmuyor. Hedeflerimize ulaşmak için ölümüne istemeli,  tabiri caizse gemileri yakmalıyız.

Çok şiddetli istemek bir tarafa;  bazı insanların isteyecek hedeflerinin bile olmadığını düşünmek insanı üzmektedir.

Çok şiddetli istemek evet gereklidir, ama ondan daha önemlisi insanların isteyecek bir hedef belirlemeleridir.  Hedefleri olmayan insanların bir şeyleri istemesi de beklenemez dolayısıyla istemeyen insanların da bir başarıya ulaşması pek muhtemel değildir.

Yazdır

Yazar hakkında

Fatih Pınar

Yorum yap