Kitap Tanıtımları

AKİF BEY-NAMIK KEMAL

Akif Bey İsimli Eserin Değerlendirilmesi

Namık Kemal, Akif Bey isimli eserini Magosa’da zindanda yazmıştır. Eser beş perdelik bir tiyatro eseridir.

Savaş gemisi süvarisi olan Akif Bey, melek gibi masum olduğunu düşünerek Dilruba adında bir kadınla evlenmiştir. Ancak Dilruba, Akif Bey’in sandığı gibi bir melek değil aksine bir fahişedir.

Ruslarla savaşmaya gemisiyle Karadeniz’e açılırken tek üzüntüsü melek sandığı eşi Dilruba’dan ayrılmaktır.

Akif Bey, Savaşmak için gidince Dilruba’ya aşık olan Esad Bey Dilruba’ya sahip olabilmek için Süfyan isminde birisine para vererek Akif Bey’in öldüğü söylentisini yayar ve Dilruba ile evlilik hazırlıklarına başlar.

Bu arada Ruslar Türk donanmasını Sinop’ta yakınca Akif Bey Ruslara teslim olmamak için kendi donanmasını yakarak bir tahta parçasının üzerinde yüzerek kurtulmuştur.

Akif Bey’in babası Süleyman Kaptan, İstanbul’a gelerek gelini Dilruba’yı arayıp bulmuştur. Ancak Dilruba kayın pederi ile alay etmiştir.

Akif Bey, karısına kavuşmak için heyecanla eve döndüğünde evde düğün hazırlıkları yapıldığını görür. Babasından her şeyi öğrenir. Önce karısını boşayan Akif Bey, daha sonra namusunu temizlemeye karar verir.

Esad ile Dilruba’nın evleneceği gece karısını öldürmek düşüncesiyle gizlice gelin odasına giren Akif Bey, tam Dilruba’yı öldürecekken, ansızın araya giren Esad’ı vurmuştur. Acılar içinde kıvranan Esad ölmeden önce elindeki hançeri Akif Bey’in karnına saplar. Piyesin sağ kalan kahramanı Dilruba’yı ise  Akif Bey’in pederi Süleyman kaptan öldürmüştür.

DEĞERLENDİRME: Namık Kemal, diğer eserlerinin çoğunda olduğu gibi Akif Bey isimli eserinde de tarihi konularla romantik konuları en güzel şekilde harmanlamış ve harika bir anlatım sunmuştur.

Yazdır

Yazar hakkında

Fatih Pınar

Yorum yap