Roman Yorum-Özet

Kapıları Açmak-Mustafa Kutlu

kapıları açmak

Kitabın Adı: Kapıları Açmak
Yazarı: Mustafa Kutlu
Basım Yılı ve Yeri: 2018-İstanbul
Basımevi: Dergah Yayınları

KAPILARI AÇMAK

Olaylar romanın başkişisi Zehra etrafında gelişmektedir. Zehra bir kıyı kasabasında abisi Mehmet, annesi Melek Hanım ve babası Arif Bey ile yaşamaktadır. Zehra babasının arkadaşı Mahir Hoca’nın oğlu Cihan ile evlenmeyi hayal etmektedir. Cihan da Zehra’yı çok sevmesine rağmen duygularını ona bir türlü açamamaktadır.

Zehra’nın abisinin paraya ihtiyacı vardır. Bundan dolayı İpsiz Kemal denen mafya bozuntusu bir kabadayı ile ortaklık kurarak Zehra’yı onunla evlendirmenin planlarını yapar. Zehra’yı kendisine vermenin şartı olarak ortaklığın gerçekleşmesini belirtir. İpsiz Kemal Zehra’yı kaçırır ve İstanbul’a götürür, ancak ortaklık hiçbir zaman gerçekleşmez.

Zehra çok kötü bir hâldedir. İpsiz Kemal’e kesinlikle yakınlık göstermez. Bedenime sahip olabilirsin ama ruhuma asla duygusu içerisindedir. Bu hayata zamanla alışmaya çalışır, Kemal doğru düzgün eve gelmez. Zehra kendini çok yalnız hisseder. İpsiz Kemal yaptığı yanlış bir işten dolayı tası tarağı toplar ve oradan kaçar. Zehra’nın bundan haberi yoktur.

Zehra zaman içinde durumu öğrenir ve nasıl geçineceğinin yollarını arar. Aynı apartmanda oturan, pavyonda çalışan Gül ile tanışır. Zehra, Gül’den oyuncak bebek yapmayı öğrenir. Bu arada geçim sıkıntısına çare bulmak için Gül’ün pavyonunda bulaşıkçılık yapar ve zamanla pavyonda çalışan bir konsomatris olur. Fakat adamlarla bir şekilde beraber olmaktan kaçınır.

Zehra bir gün kasabasına dönmek için yola çıkar. Ancak hakkında yapılan dedikoduların da farkındadır.

Köyüne döndüğünde annesi ve babası tarafından iyi karşılanır, ancak abisi tarafından ölesiye dövülür. Mahir Hoca onu alarak evine götürür, ona sahip çıkar. Zehra bir süre sonra serserilerin tacizine uğrar, ancak onlar cesaretiyle haddini bildirir ve orada yaşayan herkesin takdirini kazanır.

Zehra geçimini sağlamak için bebek yapıp satmaya başlar. Yerli ve yabancı turistler tarafından çok beğenilir. Eline iyi para geçmekte, paranın bir kısmını abisinden habersiz anne babasına vermektedir. Abisi evde olmadığı zamanlar onları ziyarete gitmektedir.

Günlerden bir gün İpsiz Kemal kasabaya çıkagelir ve bu sefer gerçekten çok zengin olduğunu söyleyerek Ahmet’e çok iyi bir teklif yapar. Zehra’yı geri alarak nikahlı karısı yapacağının sözünü de verir. Ahmet bu teklifi kabul eder. Kemal yine onu kaçırmak için kapıya dayanır, Zehra da silahıyla onu öldürür. Zehra abisi yüzünden hapse düşer.

DEĞERLENDİRME:

Mustafa Kutlu’nun üslubuna aşina olanlar bilirler ki o, sade, akıcı, uzun cümlelerden kaçınan, okuyucuyu yormayan bir romancıdır. Bu romanda da bunu görmekteyiz.  
Roman sabırlı olmanın önemini bize anlatmanın yanında genç kızların toplumumuzda neler yaşayabileceğini dile getirmesi açısından da önemli.
Bazı insanlar menfaatleri açısından kardeşini bile satacak durumda alçalabiliyorken bazı insanlar da her şeye rağmen şerefini, namusunu korumak için her şeye katlanabilecek mücadeleyi gösterebiliyor.
Romanda karakter açısından dip yapacak kişiler (Ahmet, İpsiz Kemal) olduğu kadar ahlaklı, şerefli insanlar (Mahir Hoca, Zehra) gibi da var ve bu kişiler karşı karşıya gelecek şekilde verilmiş. İyiler ve kötülerin mücadelesi.

Yazdır

Yazar hakkında

admin

Yorum yap