Kitap Tanıtımları

SÜPERMEN VE UĞUR BÖCEĞİ

SÜPERMEN VE UĞUR BÖCEĞİ

Ahmet Şerif İzgören’in bir solukta bitirebileceğiniz kitaplarından birisi. Şu anda elimdeki, kitabın 27.baskısı. Ahmet Şerif İzgören’i Avucunuzdaki Kelebek adlı konferansını CD’den izleyip etkilenmiştim. Defalarca bu videoyu izledim. Yıllar sonra bir kitap fuarında yazarın kitaplarını gördüm ve Avucunuzdaki Kitap adlı eseri başta olmak üzere birkaç eserini aldım. Bu yazımızda Süpermen ve Uğur Böceğ’i adlı kitabı tanıtacağız.

Süpermen ve Uğur Böceği, yazar her ne kadar kişisel gelişim kitabı demese de, insanlığın kişisel gelişime önemli katkıları olan bir eser. Süpermen diye tanımladığı kişiler hayatın zorluklarını görmeyenler, görseler bile her şeye menfaat endeksi düşünenler. Uğur böcekleri ise, yaşamın zorluklar içinde geçmiş, gün görmüş geçirmiş, yine de hayata umutla bakmayan, yaşadıklarından dolayı isyan içinde olmayan, hâline şükreden insanlardır.

Zenginliği cepleri doldurmakta değil gönlü doldurmakta bulanların hikâyeleriyle dolu bir eser. Anadolu’nun çeşitli yerlerinde yaşayan, sıkıntılarına, çektikleri acılara aldırmadan başkalarının dertleriyle dertlenenlerin hikâyesini anlatan bir eser. İnsanın hayata bakışı açısında olumlu değişikler yapan bir eser. Almayı değil vermeyi gaye edinenlerin anlatıldığı bir eser.

İnsanın zenginliğini belirleyen şey, ihtiyaçlarıdır, sahip oldukları değil. Çevremizde bir sürü zengin görüyoruz, kendinden başka kimseye faydası dokunmayan. Bu insanlara zengin diyebilir miyiz? Hayır. İşte bu eserde Süpermen diye tabir ettiğimiz insanlar sadece maddi zenginlikleri olan, insanlara yardım duyguları pek de olmayan, yaptığı iyiliklere karşılık bekleyen insanlardır. Uğur böcekleri ise karşılık beklemeden iyilik yaparlar. Çünkü onlar böyle bir kültür birikiminden gelmektedir. Yazar böyle bir kültürün yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğumuz içinde üzüntülerini dile getirmektedir.

Uğur Böcekleri projesinden bahsettiği son bölümde ise proje kapsamında karşılık beklemeden yurt çapında gençlerin karşılık beklemeden verdikleri seminerden bahsetmektedir. Özellikle hapishanelerde verilen seminerlerin oraya düşmüş gençler üzerinde ne kadar olumlu etki yarattığını belirtiyor.

Zamanın yıpratıcılığa karşı azmi elden bırakmayan, ideallerini gerçekleştirmek isteyenler için motive edici bir eser. İnsana, başkalarına yardım duygusunun ne kadar güzel olduğunu aşılayan eserde insanı çaresizlikler içinden çıkarıp mücadeleye sevk eden bir yaklaşım var.

Her şeyi görüntüden ibaret gören bu devrin anlayışına inat insanı iç dünyasındaki zenginliğe bakmaya yönelten eseri okurken gözyaşlarınızı tutamayacaksınız, yazar da uğur böceklerini anlatırken gözyaşlarını tutamadığını belirtiyor. Acılar içinde başarıyı yakalayanların, umudunu kaybetmeyenlerin sıradan insanların sıradan hayatlarını okuyacaksınız bu kitapta. Ancak bu sıradan hayat günümüz anlayışındaki bazı insanlara göre maalesef bir enayilikten başka bir şey değil.

Umut aşılayan, insana hayat amacı veren bir kitap. Herkese tavsiye ederim.

Yazdır

Yazar hakkında

admin

Yorum yap