LGS ile İlgili Yazılar

LGS Kaynak Seçiminde Nelere Dikkat Etmek Gerek?

LGS’ye hazırlanan öğrenciler ve aileleri için kaynak seçimi oldukça önemli bir konudur. Özellikle titiz aileler, yaz döneminde onlarca kaynak almaktadır. Ailelerin bu kaygıları anlaşılabilir ve ilgileri takdir edilebilir. Ancak ilgili aile olmak ile helikopter aile olmak arasındaki fark çocukların istenilen başarıyı gösterebilmesi için önemli.

Öncelikle başarılı olan öğrencilerin çalışma deneyimlerinden yararlanmakta fayda var. %2,5’luk dilimde yer alan öğrencilerin 2019 LGS çalışmalarını betimleyen araştırmada en çok kaynak çözen öğrencinin 113, en az çözenin ise 40 farklı kaynaktan yararlandığı görülmektedir. Ancak sınav sonuçları dikkate alındığında ortalama 42 kaynaktan, haftalık 745 soru çözen öğrenci grubunun ortalama 84 kaynaktan 3070 soru çözenlere göre daha başarılı oldukları bulunmuştur. Bu nedenle önemli olan kaç kaynak ya da ne kadar soru çözüldüğü değil, çalışmanın ne kadar verimli olduğudur.

Unutmayın çok yemek değil, sindirmek besler. Dikkatli seçilmiş, iyi bir planlamayla tamamen bitirilmiş, geride anlaşılmayan hiçbir konu ve çözülemeyen hiçbir soru kalmayan az sayıda kaynak, panikle ve sindirilmeden çözülen çok sayıda kaynaktan daha yararlı olacaktır.

O halde kaynak seçiminde nelere dikkat etmek gerek?

  1. Kaynak almakta acele etmeyin.

Yaz boyunca kaynak kitap depolamayın. Kaynak almaya başlamak için eylül ayı başına kadar vaktiniz var. Her seçim aynı zamanda bir vazgeçmektir. Her ailenin maddi gücü sınırlıdır. Hepsinden önemlisi öğrencilerin çalışma zamanı, kapasitesi ve hazmedebilme becerisi sınırlıdır. Bu nedenle tüm kaynakları yığma şansınız yok. Tercih ettiğiniz kaynaklar diğerlerinden vazgeçtiğiniz anlamına gelmektedir. Bu nedenle bu tercihi zamana yaymak daha doğru tercihler yapabilmenizi sağlar. Bırakın yayın evleri kaynakları güncellesin, sorularını yenilesin. Acele etmeyin.

Yaz döneminde tekrar yapabileceğiniz her branştan bir kaynak yeterli.

Yıl boyunca elinizde aynı anda çözdüğünüz her branştan en fazla 3 kaynak olsun.

Eylül ayında konu anlatımlı kaynaklar, sömestr döneminde ilk dönem tekrarı, Mart ve Nisan aylarında tekrarlı soru bankaları ve Mayıs döneminde denemeler almak doğru tercih olur.

 

  1. Kolay, orta ve zor olmak üzere her düzeyde kaynak seçin.

Kaynak seçiminde dikkat edilecek bir diğer konu da kaynakların zorluğudur. Elbette zorluk ve kolaylık öğrencinin seviyesine göre değişir. Bu nedenle öncelikle ayrıntılı konu anlatımlarının ve kolay soruların bulunduğu bir kaynaktan başlamakta yarar var. Konular pekiştikçe orta ve zor düzeydeki kaynaklar çözülebilir. Zor kaynaklar eksik kalan konuları fark edip tamamlamak için önemli bir fırsattır.

Son olarak özellikle Matematik, Fen bilgisi ve Türkçe branşlarında kolay bir kaynağı hızlıca çözerek hız kazanma çalışması yapılabilir.

Konu çalışırken kolay kaynaktan başlayarak konuyu pekiştirdikten sonra zor kaynaklarla ustalaşın. En son yeniden kolay kaynaklarla (mart ya da nisan aylarında) hız kazanma alıştırmaları yapın.

  1. Kaynakları doğru sırada çözün.

Kaynakların seçimi kadar doğru sırada çözülmesi de önemlidir. Bazı öğrencilerde, ailelerde ve hatta öğretmenlerde zor kaynağın daha iyi olduğuna dair bir görüş var. Oysa bu tam olarak doğru değil. Evet, zorlamak geliştirir. Ancak üstlenilen öğrenme görevleri yapılabilecek kadar zor olmalıdır. Bu konuda Öğrenme Çukuru yazısında daha ayrıntılı bilgi bulunabilir. Ancak şu kadarı söylenebilir ki öğrenci seviyesinin çok üstündeki zor kaynaklar öğrencinin çalışma şevkini öldürmekte ve çalışmaktan vazgeçmesine yol açmaktadır. Bu yüzden konuyu öğrenip hazmetmeye yarayan kolay kaynaklardan ve sorulardan başlayıp zora doğru ilerlemek en doğrusu olacaktır.

En doğru sıra öğrencinin seviyesine göre kolay (konu anlatımlı) + orta + zor (soru bankası) + kolay (soru bankası) şeklinde olmasıdır.

  1. Online Kaynaklar

LGS’ye çalışan öğrencilere önemli fırsatlar sunan kaynaklardan birisi de online kaynaklardır. Ancak unutulmamalıdır ki ancak nereye gittiğinizi biliyorsanız başkaları size yol gösterebilir.

Online kaynaklardan nasıl yararlanacağınızı biliyorsanız çok faydasını görebilirsiniz. Ancak, amaçsızca online kaynaklar arasında dolaşmak çok büyük bir zaman kaybına neden olacaktır.

Anlamadığınız konuları online kaynaklardan izleyebilirsiniz. Çözemediğiniz soruların çözümlerinde online kaynaklardan yararlanabilirsiniz. Ama, çalışma planınızı online kaynaklar üzerine inşa etmeyin.

Online kaynaklardan en yüksek faydayı sağlamak için şu iki prensip işinizi kolaylaştırabilir:

1. Ne kadar lazımsa o kadar yararlanın. Online size sunulan her izlemek ve bitirmek zorunda değilsiniz.

2. Her branştan birkaç tane favori kaynak belirleyin, kanallar arasında kaybolmayın sadece ihtiyaç duydukça başvurun.

Yazdır

Yazar hakkında

Dr. Mehmet Nuri Öztürk

Eğitim üzerine düşünceler, Yenilikler, Eğitim Uygulamaları, Eğitimde İyi Örnekler, Öğretmen Eğitimi, Öğrenme, Etkili Öğrenme, Hızlı Okuma, LGS sınavı, Verimli Ders Çalışma, Eğitimde Mobil Araçların ve Sosyal Medyanın Kullanılması konularında yazar.

5 yorumlar

Yorum yap