LGS ile İlgili Yazılar

LGS’den Sonra Cevabı En Çok Merak Edilen Soru

LGS (Liselere Giriş Sınavı) geride kaldı. Ancak görülen o ki, öğrenciler üzerindeki gerginlik ve baskı devam ediyor. Sınava kadar acaba ne yapacağım diyerek dertlenen öğrenciler sınavdan sonra acaba sonuç nasıl gelecek diye gergin bir bekleyiş içerisindeler. Peki, sonuçlar açıklanıncaya kadar neler yapılmalı?

Konuyla ilgili video (~5 dk)

Sınav sonrasında her öğrencinin ve ailesinin cevabını en çok merak ettiği soru şu:

Puanım, ya da yüzdelik dilimim kaç olacak? İstediğim okula girebilecek miyim?

Bu sorulara cevap vermeden önce artık sınavın geride kaldığını hatırlatmakta yarar var. Yani artık sonuçlar üzerinde değişiklik yapma şansınız kalmadı. Sınav istediğiniz gibi geçmediyse kahrolmanın faydası yok. Bu nedenle sonuçlar açıklanıncaya kadar keyfinize bakın.

Kendinize şu iki soruyu sorun:

Ben bu yıl içinde bulunduğum şartlar içerisinde yapabileceklerimin ne kadarını yaptım?

Ben bu yıl ki çalışmamdan neler öğrendim, hangi dersleri çıkardım?

Birinci sorunun cevabı sizi olumlu ise sonuç ne olursa olsun görevinizi yapmışsınız demektir. İkinci soruya vereceğiniz cevaplar ise sizin için gireceğiniz okuldan çok daha değerli kazanımları ifade ediyor. Bu kazanımlar hayat boyu işinize yarayacak.

Asıl sorunun cevabına gelecek olursak.

Puan ya da yüzdelik dilim her sınav için o sınava giren öğrencilere göre değişir. Bu nedenle 2019’a göre şöyle 2021’e göre böyle gibi hayali konularla canınızı sıkmayın. Sınav açıklandığı zaman bütün bunların cevabını görürsünüz. O zamana kadar sonuçlara etki edecek bir şey yapmanız mümkün değil.

Bu noktada benim size önerilerim:

Birkaç gün iyice dinlenin.

Kullandığınız test kitaplarını toparlayın ve geri dönüşüme yollayın. Hem evinizi hem kafanızı sınavdan temizleyin.

Sakin bir ortamda kendinizle baş başa kalın ve “ben bu yıl sınava çalışırken neler öğrendim?” sorusunun cevabı üzerine düşünün. Çıkardığınız dersleri madde madde yazın.Sonra bu maddeleri temize çekin ve saklayın. Çünkü sizin bu yıl elde ettiğiniz en önemli kazanç bu.

Yazdır

Yazar hakkında

Dr. Mehmet Nuri Öztürk

Eğitim üzerine düşünceler, Yenilikler, Eğitim Uygulamaları, Eğitimde İyi Örnekler, Öğretmen Eğitimi, Öğrenme, Etkili Öğrenme, Hızlı Okuma, LGS sınavı, Verimli Ders Çalışma, Eğitimde Mobil Araçların ve Sosyal Medyanın Kullanılması konularında yazar.

Yorum yap