Kitap Tanıtımları

Mutlu Beyin-Bahri Karaçay

TÜBİTAK POPÜLER BİLİM KİTAPLARI
1. BASKI 2018

Bahri Karaçay bu kitabında beyin denen mucizeyi keşfe dair bilgilerle bizi aydınlatmaya devam ediyor. “Mutlu Beyin” kitaba adını veren bölümlerden birisi. Kitap 16 bölümden oluşuyor. Okuyan Beyin, Müzisyen Beyin, Endişeli Beyin, Yaratıcı Beyin, Suçlu Beyin bunlardan bazıları.

Bilimdeki gelişmeler bizi beynin sırlarını çözmeye, beynin sınırlarını keşfetmeye bir adım yaklaştırdığı kadar insanoğlunun beyne dair bilgilerinin ne kadar az olduğunu görüyoruz. Beyinle ilgili çığırı açıcı buluşları gördükçe beynin yapısı  ve işleyişi bilim adamlarının ilgisini her geçen gün daha çok çekiyor. Bahri Karaçay işte bu kitapta beyne dair daha önce pek de duymadığımız şeylerden bahsediyor.

Beyin, hakkında herkesin az çok bilgi sahibi olduğu, fakat aslında en az bilgiye sahip olduğumuz uzvumuz. Beyinle ilgili Aristo’dan günümüze filozoflar, alimler, bilim adamları çok şeyler söylemişler, beynin işleyişiyle ilgili araştırmalar yapmışlar, hekimler yüzyıllardır beyin ameliyatları yaparak onu tanımaya çalışmışlar; beynin neleri kontrol ettiğiyle ilgili çalışmalarına devam etmişlerdir.

Cerrahlar beyin ameliyatları yaparak beynin bazı yerlerini kesmişler, incelemişler; beynin hangi bölgesinin vücudun neresini kontrol ettiğiyle ilgili birtakım bulgulara ulaşmışlardır. Zaman geçtikçe, bilim ilerledikçe beyinle ilgili araştırmalar son hızıyla devam ederken beyinle ilgili bulgular da bizi hayrette bırakacak ölçüde değişikliğe uğramıştır.

Artık günümüzde bilim adamlarının ortak görüşü vücudumuzu idare eden organın beyin olduğudur.

Kitapta beyinle ilgili öğrendiklerim beynin ne kadar önemli olduğudur. Kafamızı bir yere çarptığımızda beynimizin ne kadar etkileneceğini bilemeyiz. Bu kitabı okuduktan sonra kafamıza daha özen göstereceğimizi düşünüyorum. Bu kitabı okuyanlar, bisiklete ve motosiklete bundan sonra kasksız binmeyecekler, araba kullananlar emniyet kemerlerini takmayı ihmal etmeyecekler.

Eser beynin yapısı ve işleyişi hakkında bilgi vermesinin yanında birçok deney ve gözleme yer vermesi açısından da dikkate değer.

Herkese tavsiye edebileceğim, bir defa okumakla yetinmeyeceğiniz, altı çize çize okuyacağınız kitaplardan biri. Bahri Karaçay Hoca’ya teşekkür eder, hepinize iyi okumalar dilerim.

Yazdır

Yazar hakkında

Süleyman Kara

Öğrenci ve öğretmenlere faydalı olmak için onlara kaliteli edebiyat sitesi olan edebiyat sultanını sundum.

Yorum yap