Eğitimle İlgili Yazılar

Öğrenciler En Çok Neden Yanlış Yapıyor?

Sınavlara hazırlanmak öğrenciler için zor ve yorucu bir süreçtir. Bu süreçte bol miktarda soru çözer ve çokça yanlış yaparlar. Öğrenciler bu yanlışları neden yapar? Çözülen 257 bin soru ve yapılan 10 bin yanlışın analizini içeren 3 yıllık araştırmanın sonuçları bu yazıda.

2018 Eylül ayından başlayarak 2021 Haziran ayaları arasında LGS sınavına hazırlanan 10 öğrencimle yaptığım çalışmalarla ilgili sıkı kayıtlar tuttum. Öğrencilerin derslere göre çözdükleri soru sayıları ve yaptıkları yanlışlar MS Excel yardımıyla kayıt altına alındı. Bu sürede çözülen toplam 257.210 soru ve yapılan 10.705 yanlış analiz edildi.
Buna göre yapılan yanlış nedenleri dikkat, konu, işlem/yöntem ve muhakeme olmak üzere dört başlık altında toplanmaktadır. Ayrıntılar için şekle bakınız.

Yazdır

Yazar hakkında

Dr. Mehmet Nuri Öztürk

Eğitim üzerine düşünceler, Yenilikler, Eğitim Uygulamaları, Eğitimde İyi Örnekler, Öğretmen Eğitimi, Öğrenme, Etkili Öğrenme, Hızlı Okuma, LGS sınavı, Verimli Ders Çalışma, Eğitimde Mobil Araçların ve Sosyal Medyanın Kullanılması konularında yazar.

Yorum yap