Kitap Tanıtımları

 RAHATLIK TUZAĞINI AŞMAK

Rahatlık Tuzağını Aşmak Kitabının Tanıtımı

Rahatlık Tuzağını Aşmak kitabı, Windy Dryden ve Jack Gordon tarafından kaleme alınmıştır. Kitabın ana fikri; insanların küçük hedeflere odaklanarak büyük hedefleri gözden kaçırdıklarıdır. İlerleyen zamanlarda daha büyük mutluluklar yaşayabilmek için bu günden geleceğimize yatırım yapmalı ve küçük hazlardan ve kolaycılıktan uzak durmalıyız.

KİTAPTAN ÖNEMLİ FİKİRLER

Arzularıyla yaratılmış insanların isteklerine hemen kavuşmak istemesi doğaldır. Ancak kısa dönemli istekleri gerçekleştirmeye çalışmak bazen uzun dönemli istekleri gözden kaçırmamıza sebep olabilir.

Acı veren duygular bizleri rahatsız eder ve huzurumuzu kaçırır. Duygularımızın arkasındaki telkinlerin farkında olmalıyız.

Duygularımızın arkasındaki telkinlerin farkında olmak olumsuz telkinlerimizi değiştirmemize olanak verir. Olumsuz telkinleri değiştirdikçe olumsuz duygulardan da kurtulabiliriz.

Sorunların sebebini kavramak onları çözmek için yeterli olmayabilir. Çözümün en etkili yolu denemek ve çalışmaktır.

Bilmemiz gereken en önemli şeylerden birisi de arzu edilen şeylerin her zaman elde edilemediğidir. Bu farkındalık bizi yersiz hayal kırıklıklarından kurtarır.

Olaylar karşısında tedirgin olmak doğaldır. Önemli olan tedirginlikten tedirginlik duymamaktır.

Kendimize ve başkalarına zarar vermeyecek kadar öfke doğal bir duygudur.

Kötü duyguları hissetmek bizim de kötü olduğumuz anlamına gelmez.

İşleri sonraya bırakma hastalığı hepimizde vardır. Ancak işleri sonraya bırakmak bu işlerin daha da büyüyerek bizim daha da hacimli problemlerle uğraşmamıza sebep olabilir.

İşlerimizi yaparken önceliklerimizi belirlemeliyiz. Önceliklerimizi belirlemek işleri daha verimli yapmamızı sağlar.

Alışkanlıklara saplanıp kalmak verimliliğimizi düşürür. Verimli olabilmek için alışkanlıkları aşabilmeli ve yeni yöntemler deneyebilmeliyiz.

Uzun vadeli hedefleri gözden kaçırarak kısa çözümleri alışkanlık haline getirenler kumar, alkol bağımlılığı, fazla yemek, gibi tuzaklara düşebilirler.

Değişmek için rahatlık tuzağını aşmalıyız.

Kendimizi değişime hazırlamak için;

  • Düşünme ve hissetme biçiminizi değiştirin.
  • Geçmişin etkisinden kurtulun.
  • Eyleme geçin.

Değerlendirme: Rahatlık Tuzağını Aşmak kitabında diğer kişisel gelişim kitaplarında anlatılan fikirlerden farklı bir fikir var mı? Diye bir soru sorulacak olsa cevap vermekte zorlanabiliriz. Ancak her kitaptan öğrenebileceğimiz bir şey vardır diyen okuyucularımızın okumasında fayda olabilir diye düşünmekteyiz.

Yazdır

Yazar hakkında

Fatih Pınar

1 yorum

Yorum yap