Kitap Tanıtımları

ŞİMDİ DEĞİLSE NE ZAMAN

Şimdi Değilse Ne Zaman Kitabının Tanıtımı

Şimdi Değilse Ne Zaman Kitabının parolası: Neden bazı insanlar tarih sayfalarında muhteşem izler bırakır ve tarihin akışını değiştirirken, bazıları bir bardak su içmek için mutfağa gidip musluğun akışını değiştirecek gücü bile bulamazlar kendilerinde?

Başlamak için neden pazartesiyi, ayın birinci gününü, yeni yılı, doğum gününü bekliyoruz?
“Yarın Yaparım!” düşüncesi kocaman bir yalan ve ben soruyorum size,

Şimdi Değilse, Ne Zaman?”

 

KİTAPTAN ÖNEMLİ FİKİRLER

Hiç kimse karşılaştığın fırtınaları umursamıyor,
gemiyi limana götürüp götürmediğinle ilgileniyor.

Nasıl ki, yaşamda her şeyin bir başlangıcı bir de sonu vardır, o halde hiçbir son bir bitiş değil, sadece bir sonuçtur!

Parmaklarının arasından akıp giden yıllar için öfkelenme! Ardında bıraktıklarını, gülümseyerek teslim et geçmişine. Bir gün dönüp arkana baktığın zaman pişmanlıklar ve yaşanmamışlıklar yerine, yüzünde kocaman bir tebessüm olsun.

En önemlisi de, yapamayacağın şeylerin, yapabileceklerini engellemesine asla izin verme. Rüzgârın yönünü değiştiremiyorsan yelkenlerini rüzgâra göre ayarla.

Sükûnetini, başarabilirsen eğer sabra dönüştür. Sonucun ne olacağı önemli değil ama emin ol sen kazanacaksın. Böyle zamanlarda kaşlarını çatmamaya özen göster. Çünkü sonraki yıllarında, aynada gördüğün derin çizgiler de senin eserin olacak.

Hayatımızda onlarca mucize gerçekleşiyor ancak biz ne yazık ki çok azını fark edebiliyoruz. Çünkü hayatın akışına kendimizi kaptırmış giderken, elimizin altındakileri ıskalıyoruz.

Gerçekte, başımıza gelen hemen her şeyin sorumlusu ve mimarı bizleriz ve bütün bunları düşüncelerimizle var ediyoruz.

Olumsuzlukları düşünürken peşi sıra geldiğinden bahsediyoruz. Henüz gerçekleşmemiş, diğer olasılıkların da hayatımıza girmesi için bir davetiye gönderiyoruz.

Bizler düşünce ve duygularımızda iflas bayrağını çekmeden önce neler yapmalıyız o halde? Sorumluluklarımızı ele almalı ve bütün olumsuz düşünce ve duyguları zihnimizden kovmalıyız.

Hayatı çok da ciddiye almayın. Eğer çok ciddiye alırsanız, onunla ciddi ciddi sorunlarınız doğacaktır. Bir zamanlar ağladığımız sıkıntılarımıza aradan yıllar geçtiğinde nasıl gülebiliyorsak, bugün içinden çıkılmaz dediğimiz problemlere de, yarın mutlaka güleceğimizi asla unutmamalıyız.

Şartlar size uymuyorsa, siz onları kendi lehinize çevirebilirsiniz. Çünkü hayatta hiçbir şey sizi mutlu etmek için var olmamıştır.

Düştüğüm zaman yalnızca dizlerim kanamıyor, yüreğim de kanıyordu. Ayağa kalkacak gücü kendimde bulamıyordum. Birileri gelsin ve kollarımdan tutup beni kaldırsın istiyordum.

Siz ne kadar kendinizi paralarsanız paralayın, anlattığınız şeyler, karşınızdaki insanın anlayabildiği kadardır. Bir şeyleri zorla anlatmaya çalışmanın bir manası yok.

Hayat hem ciddiye alınmayacak kadar kısa, hem de mutlu olabilecek kadar uzundur.

Başarının sırlarından biri; azimli, tutarlı, inançlı olmanın yanı sıra kendimize, çevremize, sağlığımıza da zaman ayırmayı bilmektir.

Başarılı olmak için ilk yapmanız gereken şey, kendinize somut ve ulaşılabilir hedefler belirlemek. Belirlediğiniz hedefler, sadece isteme düzeyinde kalırsa, siz hedef belirlememiş, bir güzel hayal kurmuşsunuz demektir.

Tutkuyla istenen ve sürekli bir çabayla desteklenen her eylem, eninde sonunda başarıya ulaştırır.

Yapılan işler bir plana bağlı olmadığında ve kişi kendini yenilemeyi başaramadığında, hedefe ulaşmak genellikle mümkün olmayabilir.

İşkolik insanlar, zamana karşı yarış içindedirler. Ancak bu kişilerde yüksek tansiyon, kalp krizi, ülser, migren ve daha nice hastalıklar sıkça görülür. Bu durumda iş başarısı da zaman içinde azalır.

Bir Hint öğretisinde, insanların başarılı olabilmesi ve iyi bir insan özelliği kazanabilmesi için aşağıda verilen on altın öğüde uyulması gerektiği ifade edilmektedir.

  1. Düşünmeye vakit ayır; düşünme güç için kaynaktır.
  2. Eğlenceye vakit ayır; eğlence gençliğin sırrıdır.
  3. Okumaya vakit ayır; okuma bilginin pınarıdır.
  4. Duaya vakit ayır; dua güçsüz anlarda direnmenin desteğidir.
  5. Sevmeye vakit ayır; sevme yaşamı tatlı kılan şeydir.
  6. Anlaşmaya vakit ayır; o bilgeliğe açılan kapıdır.
  7. Gülmeye vakit ayır; gülme ruhun müziğidir.
  8. Vermeye vakit ayır; verme günün aydınlığıdır.
  9. İşini yapmaya vakit ayır; o var olmanın anlamıdır.
  10. Teşekküre vakit ayır; teşekkür yaşam pastasının kremasıdır.

Okumaya vakit ayır. Çünkü hangi bilginin bakış açımızı değiştireceğini ve bizleri nerelere getireceğini bilemeyiz.

Değerlendirme: Okumaktan keyif alabileceğiniz güzel bir kitaptır.

 

Yazdır

Yazar hakkında

Fatih Pınar

4 yorumlar

Yorum yap