Eğitimle İlgili Yazılar

Sınav Annelerine Öneriler

Anneler çocuklarının her şeyini onlardan önce düşünürler. Acıkmalarına, üşümelerine, acı çekmelerine ve başarısız olmalarına asla tahammül edemezler.
Çocuğu sınava çalışan anneler, tıpkı bir süper kahraman gibi onun her ihtiyacını karşılamak için çırpınır. Ancak her zaman istenen sonuç alınamaz.
Sınavlara hazırlanan çocuklar için anneler en büyük destekçi. Ancak doğru zamanda doğru şeyleri yaptıkları sürece.

İşte size birkaç küçük öneri…
Çocuğunuzun günlük çalışma planı oluşturmasına yardım edebilirsiniz ama sürekli başında durup onu çalışmaya zorlayan olmayın. Kendi için çalıştığını fark etsin.

 Çalıştığı ortamın düzenli olmasını sağlayarak dikkat dağıtıcıları ortadan kaldırabilirsiniz ama onun yapması gerekenleri siz yapmayın. Onu motive edebilir ve sınav kaygısından kurtulmasına yardım edebilirsiniz.

Sürekli sınavdan bahsetmenin, ona güvendiğinizi söylemenin, başarı beklentinizi ifade etmenin onu daha çok gerdiğini unutmayın.

Çalışmak için ihtiyaç duyduğu kaynakları sağlayabilirsiniz. Ama her gördüğünüz, duyduğunuz kaynağı önüne yığmayın. Bildiğiniz gibi çok yemek sağlıklı beslenmek değildir.

Yeteri kadar uyuması, egzersiz yapması, doğru şekilde dinlenmesi ve beslenmesi için anneliğin tatlı otoritesini kullanabilirsiniz. Sınav sürecinde bunlara çok ihtiyacı olacak.

KISACA bir anne olarak en iyi bildiğiniz ve sizi en çok mutlu eden rolü oynayın. O rol ANNE rolüdür. UNUTMAYIN; çocuğunuzun pek çok öğretmeni ya da eğitim koçu olabilir ama bir tane annesi var ve annesine ihtiyacı var.

Yazdır

Yazar hakkında

Dr. Mehmet Nuri Öztürk

Eğitim üzerine düşünceler, Yenilikler, Eğitim Uygulamaları, Eğitimde İyi Örnekler, Öğretmen Eğitimi, Öğrenme, Etkili Öğrenme, Hızlı Okuma, LGS sınavı, Verimli Ders Çalışma, Eğitimde Mobil Araçların ve Sosyal Medyanın Kullanılması konularında yazar.

Yorum yap