Roman Yorum-Özet

SULTANMURAT-CENGİZ AYTMATOV

SULTANMURAT

SULTANMURAT

SULTANMURAT- CENGİZ AYTMATOV

Bu hikayede  savaştan (2.Dünya Savaşı) dolayı köylülerin çektiği sıkıntılar ve hikayenin başkahramanı Sultanmurat’ın Mirzagül’e duyduğu aşk anlatılmaktadır.

Olaylar bir Kırgız köyünde geçmektedir. Eser,  İkinci Dünya Savaşı yıllarında köylünün çektiği sıkıntıları, savaşın zararlarını anlatmaktadır. Sultan Murat’ın babası köyün birçok erkeği gibi savaştadır. Sultan Murat ailenin en büyük oğludur. Savaştan dolayı cephedeki askerlerin yiyecek ihtiyaçları için Sultan Murat ve dört arkadaşı Anatay, Erkinbek, Ergeş, Kubatkul tarlayı atlarla sürmek için okuldan alınırlar. Çünkü beş arkadaş ata binmekte ve tarla işlerinde diğerlerinden daha usta ve daha güçlüdürler. Bu beş arkadaş çok çalışıp tarlayı sürmek için gerekli hazırlıklarını tamamlarlar. Bu arada Sultan Murat da hiç aklından çıkaramadığı okul zamanı aşkı Mırzagül’e onu sevdiğine söyler ve iş başına koşar. Köyden uzaktaki tarlalarda uzun süre eve dönmeyecekleri Aksay’da toprakları beş güçlü atla sürmeye başlarlar. Beş arkadaş günlerini Aksay’da cephedeki askerlerin ihtiyacı için çalışarak geçirirler ve geceleri hepsi bir çadırda yatarlar. Ancak gece hırsızlar dört atı çalarak kaçarlar. Diğer atla da sultan Murat peşlerine düşüp hırsızlara yetişir, fakat silahları ile Sultan Murat’ın atını vurup uzaklaşırlar. Atın kokusunu alan bir kurt gelir ve atın başında Sultanmurat’ı görür, Sultanmurat da onunla kavga etmek için hazırdır. Hikaye burada biter.

Hikaye kişileri:

Sultanmurat: Sultanmurat on beş yaşındadır. Yürekli ve akıllı bir delikanlıdır. Okuldan arkadaşı Mirzagül’e aşıktır.
 Anatay: On altı yaşındadır, çok kuvvetlidir, babası savaşta ölmüştür. Mirzagül’ü gizliden gizliye sevmektedir. Sultanmurat’la aralarında bu konuda gizli bir sürtüşme vardır.
Erkinbek:  Ailesini en büyük çocuğudur. Çok iyi yürekli ve güvenilirdir.
Ergeş: On beş yaşında fikrini açıkça söylemeyi bilen ve tartışmayı seven birisidir.
Kubatkulbatır: On beş yaşındadır. Babası savaşta kahramanca çarpışarak ölmüştür. 
Tinaliev: Sultanmurat, Anatay, Erkinbek, Ergeş ve Kubatkulbatır’dan oluşan beş kişilik grubun yöneticisidir. Onlara ne yapmaları gerektiğini söyler ve öğretir. Eski bir paraşütçü komandodur,
paraşütle inerken sakatlanmıştır, köy halkını savaşa destek için hareketlendirir.
İnkamal-Apay: Gençlerin gittiği okulda öğretmendir.

Yazdır

Yazar hakkında

Süleyman Kara

Öğrenci ve öğretmenlere faydalı olmak için onlara kaliteli edebiyat sitesi olan edebiyat sultanını sundum.

Yorum yap