Kitap Tanıtımları

ZAVALLI ÇOCUK-NAMIK KEMAL

zavalli cocuk

Zavalli Cocuk

Namık Kemal’in Zavallı Çocuk isimli tiyatro oyununda trajik bir aşk hikayesini okuyabiliriz.

Oyunun başkahramanı Ata isminde bir delikanlıdır. Ata kimsesiz bir çocuk olduğundan Halil Beylerin evinde büyümüştür. Halil Bey aynı zamanda Ata’nın amcasıdır.  Ata, Halil Beyin kızı Şefika’yı sevmekte, Şefika da Ata’yı sevmektedir.

Önceleri varlıklı bir insan olan Halil Bey’in işleri bozulmuş ve kuyumcuya ciddi anlamda borçlanmıştır. Kuyumcuya senet veren Halil Bey bu borcunu nasıl ödeyeceğini kara kara düşünmektedir.

Halil bey bu düşünceler içinde kıvranırken Şefika’ya kırk yaşlarında varlıklı bir paşa talip olur. Halil Bey bu evlilik teklifine pek memnun olsa da yine de kızına sormadan böyle bir karar almanın doğru olmayacağını düşünür.

Babası Şefika’ya böyle bir evliliği isteyip istemediğini sorduğunda Şefika yarı mahcup bir vaziyette bu evliliği istemediğini aslında Ata’ya aşık olduğunu söylemeye çalışsa da bunda pek muvaffak olamaz. Ancak Şefika Ata’ya öylesine aşıktır ki Ata’dan başkası ile evlenmesi halinde hayatına son verebileceğini bile düşünmektedir.

Şefika böyle bir evliliği istemese de annesi ve babasının içine düşmüş oldukları ekonomik çıkmazdan dolayı kendisini feda eder ve bu evliliğe razı olur. Ancak bu evliliğin sevgilisi Ata’ya duyurulmamasını ister.

Düğün hazırlıkları devam ederken tüm bu olanlara dayanamayan Şefika ağır bir şekilde hastalanır. Verem hastalığı yirmi beş gün içinde Şefika’nın vücudunu bitirmiştir.

Askeri okulda okumakta olan Ata okuldan izinli gelir ve sevgilisinin durumunu görerek mahvolur. Şefika’nın olanları Ata’ya anlatmayın şartına rağmen Halil Bey, Ata’ya her şeyi anlatır.

Sevgilisinin başka bir adama gönül rızası olmadan verilmeye çalışıldığını, bundan dolayı da hastalanarak yataklara düştüğünü öğrenen Ata, eczaneden almış olduğu zehri Şefika’nın yanında içer. Zehrin etkisi ile kıvranmaya başlayan iki genç sarılırlar ve birbirlerini ne kadar çok sevdiklerini defalarca bir birlerine söylerler.

Namık Kemal’in Zavallı Çocuk isimli bu eseri Tanzimat Dönemi eserlerinin baskın teması olan aşk ve ayrılık temalarını enfes bir şekilde işlemiştir.

Yazdır

Yazar hakkında

Fatih Pınar

Yorum yap