Roman Yorum-Özet

KALPAKLILAR-SAMİM KOCAGÖZ

KALPAKLILAR

KALPAKLILAR

Kalpaklılar Romanının Değerlendirilmesi

İzmir’in düşman askerleri tarafından işgal edildiği bir zamandır. İnsanlar karamsar ve üzgündür. Başta vali olmak üzere mülki amirler de ne yapacağını bilememekte İstanbul Hükümeti’nin emirleri doğrultusunda sessiz kalmaktadır. Hasan Tahsin bu üzücü duruma çareler aramaktadır.

Söz konusu vatan olunca her şeyi göze alan Hasan Tahsin, yolda yürürken arkadaşı Yusuf’u görür ve ona her şeyi anlatır. Her yerde Yunan askerleri vardır. Hasan Tahsin elindeki bombayı  Yunan askerlerine atar ve pek çok Yunan askerinin ölmesine sebep olur. Yunan askerleri de Hasan Tahsin’i linç ederler. Yusuf da Yunan askerleri ile çatışır ve bir eve sığınmak zorunda kalır.

Düşman askerleri şehirde acımasızca katliam yaparlar. Yusuf askerlerle çatışırken onlara esir düşer ve çok zorluklar çekerek daha sonra askerlerin elinden kurtulmayı başarır. Yusuf düşman askerlerinin elinden kurtulduktan sonra ilk olarak Anadolu’ya geçerek Müdafa-i Hukuk birliklerinin yanına gider. Bu arada Mustafa Kemal Paşa, Sivas Kongresini toplamayı başarmış, Damat Ferit paşa ise Milli Mücadeleyi başarısız kılmak için çalışmalar yapmaktadır.

1920 yıllarına gelindiğinde Anadolu’daki bağımsızlık mücadelesi devam etmektedir. Yusuf ve arkadaşları yakalanarak hapse atılır. İstanbul Hükümeti Mustafa Kemal Paşa ve yanındaki silah arkadaşlarının idamını istemektedir. Yusuf ve yanındaki arkadaşları idam edilecekken sürpriz bir şekilde kurulurlar. Bu arada İstanbul Hükümeti’nin Milli Mücadele aleyhindeki çalışmaları devam etmektedir. Ankara Hükümeti ise Milli Mücadele’nin başarılı olması için var gücüyle çalışmaktadır.

DEĞERLENDİRME: Samim Kocagöz’ün Kalpaklılar isimli eserinde Milli Mücadele döneminde yaşanan olayları ve halkın kafa karışıklığını net bir şekilde görmekteyiz.

Yazdır

Yazar hakkında

Fatih Pınar

Yorum yap