Eğitimle İlgili Yazılar

Öğretmenlerden Öğretmenlere Öğütler

Bu yazı Türkiye’nin önde gelen Facebook öğretmen gruplarından MEB Öğretmen’de yayınlanan “Meslek yaşamınız boyunca aldığınız en değerli öğretmenlik nasihati nedir? Kimden aldınız?” sorusuna yanıt olarak verilmiş 200 cevap arasından derlenmiştir. Grup ve gönderiye metin içi bağlantılarla ulaşabilirsiniz.

Öğretmenler için en önemli iki informal öğrenme kaynağından ikisi kendi deneyimleri ve meslektaşlarıdır. Bu yazıyı okuyan bir öğretmen olarak siz kendi deneyimlerinizi değerlendirerek zaten önemli tecrübeler edinmektesiniz. Meslektaşlarınızın deneyimlerinin derlenerek size sunulmasının da kendi deneyimlerinizi zenginleştirmenize vesile olmasını dileriz.

Sorulan soruya verilen cevapları sondan başa doğru analiz edersek;

Öğretmenler en değerli öğütleri kimden alıyor?

Öğretmenlerin en çok değer verdikleri öğütleri aile büyüklerinden, yöneticilerinden ve kıdemli meslektaşlarından aldıkları görülmektedir. Toplumsal yapı ve değerlerimiz göz önüne alındığında bu durum oldukça normal görülmektedir. Bazı öğretmenler öğüt aldıkları aile büyüklerinin de öğretmen olduğunu belirtmiştir. Yazının başlığında kullanılan “öğretmenlerden öğretmenlere öğütler” ifadesi bu durumu özetlemektedir. Bunun yanında öğrencilerinden, velilerden ve yaşadıkları olaylardan aldıklarını söyleyen öğretmenler de mevcut.

Öğretmenlerin aldıkları en değerli öğütler neler?

  1. İşini severek yap ve yaptığın işin hakkını ver!

Öğretmenlerin en çok öğretmenliği sevmek ve hakkını vermekle ilgili öğütler aldıkları görülmektedir. Öğüt veren büyükler “Öğrencilerin senin aynandır.”, “İşini severek yap.”, “Sınıfa girerken tüm sorunlarını kapının dışında bırak.” diyerek öğretmenliğin nasıl yapılması gerektiğini öğütlemektedir. “Öğretmen Türk bayrağıdır, yaptığınız işle bayrağı yüceltin, onu lekelemeyin.”, “Bin âlim yetiştirsen az, bir zalim yetiştirsen çok. O bir zalim tüm toplumu yok eder.” “İnsanı ahlaken eğitmeden, zihnen eğitmek topluma bela kazandırmaktır.” diyerek öğretmenlik mesleğinin sorumluluğunu vurgulamaktadır. “Öğretmenin hatası koca bir ömürdür.”, “Gerçek öğretmenlik kitapların bittiği yerden başlar.” diyerek de öğretmenliğin önemini ifade etmektedirler.

  1. Kendi çocuklarının nasıl bir öğretmeni olmasını istiyorsan, öyle öğretmen ol!

Öğütler, “Çocuklar, çocuktur ırkları, dilleri, milliyetleri yoktur ve çocuk şeyin en iyisine layıktır.” “Seversen sevilirsin.” “Öğrenci senin rakibin değildir.” diyerek eğitimin asıl meyvesi olan öğrenciye dikkat çekmektedirler. “Öğrenciye karşı heyecan yapma, onlar senden az biliyor.” diyerek yeni öğretmenleri cesaretlendirirken “En iyi müfettiş öğrencidir.” sözüyle işi ciddiye almak gerektiğini söylüyor. “Cefasını çekmeden sefasını süremezsin.” diyerek emek vermeyi, çekilen cefaya değmesi için ise “Sen öğrenciyi yormazsan öğrenci seni yorar.” diyerek verilen emeğin öğrenci odaklı olması gerektiğini öğütlüyor. “Sen defalarca anlatmış olabilirsin, ancak dinleyen ilk defa dinliyor.” sözüyle her defasında yeni bir heyecan duymaya, “Elmadan muz çıkarmaya çalışma.” sözüyle öğrencilerin kapasitelerine dikkat çekiyor.

  1. Yaptığın iş seni tatmin ediyorsa başkalarının ne dediğine aldırma!

Öğretmenlik mesleği kişisel tatminin ve iş doyumunun en önemli olduğu mesleklerden birisidir. Bu durumu büyükler “Başkasının ne dediği değil, senin ne yaptığın önemli.”, “Herkes kendine yakışanı yapar, sen de kendine yakışanı yap.” sözleriyle ifade etmektedir. Öğütler “Kitap karıştırmayan ortalığı karıştırır.”, “ İyi bir öğretmensen her sene bir önceki yıldan daha iyi olacaksın.”, “Kapı kadar anlatmak için oda kadar bilmen gerek.” diyerek sürekli öğrenmeye ve kişisel gelişimi vurgulamaktadır. “Hiçbir makam için işinden ödün verme.”, “Kimseden karşılığını ödemeden bir şey kabul etme.” sözleriyle öğretmenliğin itibarını korumayı öğütlerken, “İyi günde hatır ve naz, kötü günde imza ve mühür geçerlidir.” diyerek de öğretmenleri zarar görmemeleri için uyarmaktadır.

Sonuç olarak öğrenmenin sonu yok ve hayat tecrübelerden ibarettir. Meslek büyüklerinin tecrübelerinden süzülen bu sözler gerçek birer inci tanesi gibi değerli. Sizde katkı da bulunmak isterseniz metin içinde yer alan bağlantılar aracılığıyla gönderiye ulaşabilir ve aldığınız en değerli yorumu diğer meslektaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Yazdır

Yazar hakkında

Mehmet Nuri Öztürk

Eğitim üzerine düşünceler, Yenilikler, Eğitim Uygulamaları, Eğitimde İyi Örnekler, Öğretmen Eğitimi, Öğrenme, Etkili Öğrenme, Hızlı Okuma, LGS sınavı, Verimli Ders Çalışma, Eğitimde Mobil Araçların ve Sosyal Medyanın Kullanılması konularında yazar.

Yorum yap