Eğitimle İlgili Yazılar

Konu Eksiğim Yok, Netlerim Neden Artmıyor?

Öğrencilerden ya da velilerinden sıklıkla “Hocam, kazanım eksiğim yok ama denemelerde yapamıyorum” sözünü duyuyorum. Bazen de “Hocam, çalışıyorum ama netlerim bir türlü yükselmiyor. Ne yapmalıyım?” sorusunu alıyorum.

1. Konu eksiğim yok ne anlama geliyor? Konu eksiğinin olmaması öğrencinin herhangi bir konuyu işlemiş ya da çalışmış olduğu anlamına gelir. Konuyu anladığını göstermez. Konuyu anlamış olsa bile konuyu anlamak sınava hazır olmak için tek başına yeterli değildir.

2. Sınava nasıl tam olarak hazır olunur? Herhangi bir konudan “sınava hazırım” diyebilmek için o konudan sınavda çıkabilecek tüm soruları doğru ve hızlı bir şekilde cevaplıyor olmak gerekir.

Peki bu mümkün mü? Hayır! Sınava hiçbir zaman hazır olunmaz. Son ana kadar sürekli hazırlanmak gerekir

3. Netlerin artması ne ifade eder? Çalışma şevkini korumak için bazen küçük teşviklere ihtiyaç duyarız. Netlerin artması bunun dışında bir anlam ifade etmez.

Net artırmak için değil sınava hazırlanmak için çalışın. Kendinize şunu sorun: Netlerim tam (full) olsa çalışmayı bırakacak mıyım?
Ne yapmak gerek?
Netleriniz full olsa çalışmayı bırakmayacağınıza göre amaç net artırmak değil.
Amaç eksikleri bulup gidererek sınav zamanına kadar olabildiğince hazır hale gelmek.
O halde; netlerin sayısına değil çalışmaya odaklanın. Sayılar sadece sınırları gösterir.
Konu çalışma sınavlara hazırlığın ilk basamağıdır. Geriye 3 basamak daha var.
Konu çalıştıktan sonra;
İşlem becerinizi geliştirin.
Sınav seviyesinde sorularla ustalaşın.
Yavaş iseniz hız çalışması yapın.

Yazdır

Yazar hakkında

Dr. Mehmet Nuri Öztürk

Eğitim üzerine düşünceler, Yenilikler, Eğitim Uygulamaları, Eğitimde İyi Örnekler, Öğretmen Eğitimi, Öğrenme, Etkili Öğrenme, Hızlı Okuma, LGS sınavı, Verimli Ders Çalışma, Eğitimde Mobil Araçların ve Sosyal Medyanın Kullanılması konularında yazar.

Yorum yap