Eğitimle İlgili Yazılar

5 Adımda Çalışma Coşkusu Kazanmak

Çalışma coşkusu kazanmak ve bu coşkuyu korumak herkes için çok önemli. Öğrenciler ders çalışmak için, girişimciler işlerini büyütmek ve geliştirmek için çalışma coşkusuna ihtiyaç duyar. Aslında tüm insanların mutlu bir yaşam için bu coşkuya ihtiyacı vardır.

1- Sahip olduklarınızın farkında olun.
Çalışma şevkinizi koruyabilmek için sahip olduğunuz sağlık, aile, dostlar ve çalışma imkanları gibi nimetlerin farkına varın.
Her gün, hayatın koşturmasından fırsat bulup bir kenara çekilin ve şükretmeniz gereken 3 şeyi bir kenara not edin.
2- Fırsatlar arayın.
Hayatta çeşitli engeller olsa da fırsatlarda vardır. Sizi çalışmaktan alıkoyan engellere takılmak yerine çalışmak için fırsatlar arayın.
İstediğiniz olmadığınız için kızmak yerine zamanınızı ve enerjinizi çözüm yolları ve çalışma fırsatları aramak için harcayın.
3- Olumlu bir dil kullanın.
Konuştuğumuz dil düşüncelerimizi doğrudan etkiler. Ağzınızdan çıkan sözlere dikkat edin. Hep olumlu bir dil kullanmaya özen gösterin.
Bunun için sizi şevke getiren güzel sözler derleyin, bir kenara not edin ve bunları hem başkalarıyla hem de kendinizle konuşurken kullanın.
4- Esnek olun.
Gün içinde aniden karşınıza çıkacak mutlu fırsatları değerlendirin. Hayatta tesadüflere yer yoktur ve hayat sizin planladığınız gibi yürümez. Hedefiniz net olsun ama sadece hedefe kilitlenip yanı başınızdaki güzel fırsatları kaçırmayın. Akışı yakalayın.
5- Anda kalın.
Zamanınızı geçmişin pişmanlıkları ve geleceğin endişelerine harcamayın. Elinizde sadece şimdi var. Onu değerlendirin.
Bütün dikkatinizi şimdi yapmanız gereken işe verin. Çözeceğiniz bir problemi küçümsemeyin. Bu şevkinizi korumanızı sağlar.

Yazdır

Yazar hakkında

Dr. Mehmet Nuri Öztürk

Eğitim üzerine düşünceler, Yenilikler, Eğitim Uygulamaları, Eğitimde İyi Örnekler, Öğretmen Eğitimi, Öğrenme, Etkili Öğrenme, Hızlı Okuma, LGS sınavı, Verimli Ders Çalışma, Eğitimde Mobil Araçların ve Sosyal Medyanın Kullanılması konularında yazar.

Yorum yap