Günlük Planlar

5.Sınıf Türkçe Günlük Plan 1.Tema 3.Metin (Koza Yayınları)

5. SINIF TÜRKÇE-KOZA YAYYINCILIK-1. TEMA 3. METİN (AİLE-TOPLUM-DÜNYA İLİŞKİSİ)

5. SINIF TÜRKÇE-KOZA YAYYINCILIK-1. TEMA 3. METİN (AİLE-TOPLUM-DÜNYA İLİŞKİSİ)
BÖLÜM I

Okulun Adı…………………… Ortaokulu
Dersin AdıTürkçeTarih: 25-29.09.2023
Sınıf5
Ünitenin Adı/ Metnin AdıBirey ve Toplum/ Aile-Toplum-Dünya İlişkisi
Konu/ Kazanımlar·  Okuma stratejileri
·  Kelime ve kelime gruplarının anlamını bulma
·  Metinle ilgili sorulara cevap verme
·  Atasözleri
·    Zıt anlamlı kelimeler
·    Noktalama işaretleri (Nokta)
·    Bilgilendirici metin
Önerilen Süre40+40+40+40+40+40 DAKİKA (6 ders saati)

BÖLÜM II

Öğrenci Kazanımları/Hedef DavranışlarT.5.3.1. Noktalama işaretlerine dikkat ederek sesli ve sessiz okur.
T.5.3.5. Bağlamdan yararlanarak bilmediği kelime ve kelime gruplarının anlamını tahmin eder.
T.5.3.6. Deyim ve atasözlerinin metne katkısını belirler.
T.5.3.8. Kelimelerin zıt anlamlılarını bulur.
T.5.3.14. Metnin ana fikrini/ana duygusunu belirler.
T.5.3.17. Metni yorumlar.
T.5.3.19. Metinle ilgili sorulara cevap verir.
T.5.2.2. Hazırlıksız konuşma yapar.
T.5.2.3. Konuşma stratejilerini uygular.
T.5.4.2. Bilgilendirici metin yazar.
T.5.4.5. Büyük harfleri ve noktalama işaretlerini uygun yerlerde kullanır. (Nokta)
Öğretme Öğrenme Yöntem ve TeknikleriAnlatma, soru-cevap, problem çözme, gösterip yaptırma, tartışma, gösteri, rol yapma, drama, beyin fırtınası.
Kullanılan Eğitim Teknolojileri-Araç, Gereçler ve Kaynakça Ders Kitabı, EBA, Türkçe sözlük, atasözleri ve deyimler sözlüğü, gazete kupürleri, dergiler, www.tdk.gov.tr vb.
Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri

 

•Dikkat Çekme, •Derse Hazırlık ve Güdüleme

•Derse Geçiş
•Etkinlikler

•Bireysel Öğrenme Etkinlikleri (Ödev, deney)

•Grupla öğrenme etkinlikleri

  • Metne hazırlık soruları sorulacak. (1. Ailenizle birlikte neler yapıyorsunuz? Birlikte vakit geçirmekten hoşlanıyor musunuz? Neden? 2. “Aile toplumun çekirdeğidir.” sözünden anladıklarınızı açıklayınız.)
  • Metnin başlığından ve metne ait görsellerden hareketle metnin içeriğini tahmin ediniz.
  • Öğrenciler metni noktalama işaretlerine dikkat ederek sessiz okuyacak. Ardından örnek okuma yapılacak. (Öğrenciler metni takip edecek.) Daha sonra farklı öğrencilere metin bir kez daha okutulacak. Metnin türüne ilişkin bilgiler verilecek. (Bilgilendirici metin.)
  • Öğrencilerden birinci etkinlikte verilen kelimelerin anlamlarını metinden hareketle tahmin etmeleri ve kelimeleri, sözlük anlamlarından faydalanarak bulmacada uygun yerlere yerleştirmeleri istenecek. Yeni öğrenilen kelimeler ve anlamları daha önce oluşturulan “Sözlük Defter”e yazılacak.
  • Zıt(karşıt) anlamlı kelimelerin tanımı yapılacak ve ikinci etkinlikte verilen zıt anlamlı kelimeler eşleştirilecek. Daha sonra öğrencilerin bildiği/yeni öğrendiği zıt anlamlı kelimeler hem deftere hem de etkinlikte verilen uygun yere yazılacak.
  • Metne ilişkin soru-cevap etkinliği yapılacak. Gerekli görülürse etkinlikte verilen soruların dışında yeni sorular oluşturulacak. (Çocukların yetiştirilmesinde ailelere düşen sorumluluk neden büyüktür?, Ailelerden nasıl çocuklar yetiştirmeleri bekleniyor?, Nesillerin hem biyolojik hem de ahlak yönünden sağlıklı olmaları, sözünden ne anlıyorsunuz?, Sizce iyi nesillerin yetiştirilmesinde aileler dışında hangi kurumlara önemli görevler düşmektedir?)
  • Öğrencilerden metni tekrar okumaları ve yazarın düşüncelerine katılıp katılmadıkları nedenleriyle birlikte 4. Etkinlikte verilen bölüme yazdırılacak.
  • Öğrencilere atasözlerinin tanımı ve genel özellikleri verilecek. 5. etkinlikte verilen atasözlerinden hangisinin metnin ana fikri olabileceği sorulacak. Ardından etkinliğin C bölümündeki atasözleri anlamları ile eşleştirilecek.
  • Öğrencilere noktanın görevleri/ nerede kullanıldıkları sorulacak. Alınan cevaplardan hareketle varsa yanlışlar düzeltilecek, eksikler tamamlanacak. Ardından 6. etkinlikteki “nokta” etkinliği yapılacak.
  • Sonraki derse hazırlık kapsamında 7. etkinlik yapılacak.
  • Öğrencilerden 8. etkinlikte verilen cümleyi incelemeleri ve son olarak bu cümleden hareketle deftere bilgilendirici türde bir yazı yazmaları istenecek.

BÖLÜM III

Ölçme-Değerlendirme

 

·          Bireysel ve grup etkinliklerinde soru-cevap
·          MEB Kazanım testleri
·          EBA ölçme-değerlendirme araçları
·         TEGM Materyal Çalışma yaprakları (1. Tema)
Dersin Diğer Derslerle ilişkisi:·          Okuma becerilerinin tüm derslerde kullanılması
·          Sosyal bilgiler
Gelecek Derse Hazırlık·          İleride yapmak istediğiniz meslekle ilgili güvenilir kaynaklardan araştırma yapınız. Sınıfınıza üç adet A4 kâğıdı getiriniz.

BÖLÜM IV

Planın

Uygulanmasına ilişkin Açıklamalar

Plan yukarıda yazılan sıraya göre işlenebileceği gibi esneklik yapılıp etkinliklerin yerleri değiştirilebilir.

5. SINIF TÜRKÇE-KOZA YAY. 1. TEMA 3. METİN (AİLE-TOPLUM-DÜNYA İLİŞKİSİ) GÜNLÜK PLAN İNDİR

Yazdır

Yazar hakkında

admin

Yorum yap