Rehberlik

6 Adımda Mutsuz Çocuk Yetiştirme Yöntemleri

Sevgili okuyucular, toplumsal hayattaki şartlanmalar maalesef her alanda hayatımızı etkilemeye devam ediyor. Çevremizde kimi görsek birbirlerinin aynısını yapmaya çalışıyor. Tutturmuşuz “Mutlu çocuk yetiştirme” yöntemleri diye, gözümüz başka şey görmüyor.

Nerede mıymıntı bir insan varsa “Bir eli yağda, bir eli balda.” mutlu aile ortamlarında yetişmiş insandır. Hazır yerler, zorluk nedir bilmezler. Böyle insanlardan topluma da kendilerine de bir fayda gelmez.

Anlamadığım şey şu: Neden durmadan mutlu çocuk yetiştirmeye gayret ediyoruz ki? İnsanlık tarihini incelediğimizde tarihe damga vuran insanların neredeyse tamamı zorlu hayat şartlarından gelmiş insanlar yani mutsuz insanlar.

Kimisi annesini kaybetmiş, kimisi babasını, kimisi de her ikisini birden kaybettiği için açlık ve sefalet içinde büyümek zorunda kalmıştır. Bu insanlar zorlukların arkasındaki kolaylıkları keşfetme şansını bulan insanlardır. Bundan dolayı sizlere tavsiyem mutlu çocuk yetiştirme arayışından vazgeçerek mutsuz çocuk yetiştirme yöntemlerini öğrenmenizdir. Aşağıda sizlere faydalı olacağını düşündüğüm birkaç yöntemi derledim.

6 Adımda Mutsuz Çocuk Yetiştirme Yöntemleri

  • İlişki kurmalarına fırsat vermeyin. Çocuklarımız akranları ve diğer insanlarla sağlıklı iletişim kurma becerilerini geliştirirlerse hayattan zevk alırlar, öz saygıları gelişir bu durum çocuğun yetişkinlik hayatında mutlu bir birey olmasına sebebiyet verebilir. Bundan dolayı çocuklarınızın insanlarla sağlıklı iletişim kurmalarını engelleyin, asgari nezaket kurallarını öğretmekten kaçının.
  • Çabalarını övmeyin. Çocuklarınızın büyüme çağında yapabilecekleri muhtemel hataları hiç zaman kaybetmeden başlarına kakın, hayatın içindeki küçük çabalarını övmekten şiddetle kaçının.
  • Karamsar bir ruh halinde yaşamaları için gayret sarf edin. Çocuklarınız ileriye dönük iyimser bir beklenti içinde iseler bu sizin için tehlike çanlarının çaldığı anlamına gelebilir. Onların iyimser bir haleti ruhiye içinde yaşamalarına fırsat vermeyin, evde sürekli tatsızlık çıkararak çocuklarınızın karamsar bir psikoloji ile yetişmelerini sağlayın.
  • Çocukları bağımlı bir birey olarak yetiştirin. Çocuklarınızın bağımsız insanlar olması, kendi ayakları üzerlerinde durabilmeleri onların mutlu olmalarını sağlayacaktır. Ne yapıp edip onların sizlere bağımlı olmalarını sağlamalısınız. Böyle yaparsanız mutsuz çocuk yetiştirme yöntemlerinden birisini daha hayata geçirmiş olursunuz.
  • Onlarla ilgilenmeyin. Çocukları anne babaları ile oyun oynamak çok mutlu eder. Hiç unutmam bir hikayede çocuk babasından borç para istiyor ve ‘’Baba senin bir günlük kazancın ne kadar?’’ diye sorduktan sonra elindeki parayı babasına vererek;’’ Bugün senin ücretini ben versem de işe gitmesen; benimle oynasan.’’ diyordu. Çocuklarınızın mutsuz olması için onlarla oynamayın ve ilgilenmeyin.
  • Yaşamı idare etmesine olanak vermeyin. Çocuklarımız kendi yaşantılarını kendileri idare edecek beceriye sahip olurlarsa mutlu insanlar olurlar. Bundan dolayı çocuklarınızın kendi yaşantılarını idare etmelerine fırsat vermeyin.

Sevgili okurlar, biraz derin ve biraz da farklı düşününce mutlu çocuk yetiştirme meselesinin o kadar da önemli olmadığını, mutsuz çocuk yetiştirmenin daha pragmatik olduğu kanaatine varmış bulunmaktayım. Bu sebeple sizlere 6 adımda mutsuz çocuk yetiştirme yöntemlerini hazırladım. Faydalı olacağını ümit ediyorum.

 

Yazdır

Yazar hakkında

Fatih Pınar

2 yorumlar

  • O zaman sen konuyu baya baya yanlış anlamışsın. Zaten çocuk nasıl yetiştirilir saçma sapan uygulamaları olan milyonlarca anne baba varken bilimsel bir çalışmaymış gibi böyle saçma sapan yazılarla insanları yanlış yönlendiriyorsun.
    Mutsuz insanların hiçbiri dünyaya katkı sağlamamış savaşa ölüme ve sefalete sebep olmuşlardır. Mutlu deyip eleştirdiklerin de bu yazıyı yazdığın platformun dilini, cihazlarını teknolojisini ürettiler. Sen düşünme bence.

  • Sevgili Emre Bey, yorumunuzu okuduğumda yazıyı okuma işini aceleye getirdiğinizi düşündüm. Sitemizde eğitim öğretim ile ilgili yazıların tamamında hakim olan tema insanlara faydalı olmaktır. Biz sadece farklı tarzda bir yazı yazarak yani yaratıcı düşünce(İnovasyon) geliştirerek insanların dikkatini yazıya çekmeye çalıştık. Aslında tersten okuma yapmaya çalışmıştık. Mutsuz çocuk yetiştirme yöntemlerini anlatırken aslında bunları yaparsanız çocuklarınız mutsuz olur. Çocuklarınızın mutluluğu için bunları yapmamalısınız demek istedik. Mutlusu, mutsuzu ile tüm çocuklar bizimdir ve bizim tek amacımız da çocuklarımıza faydalı olmaya çalışmaktır. Değerli yorumunuzla bizlere geri bildirim sağladığınız için teşekkür ederiz.

Yorum yap