Eğitimle İlgili Yazılar Editörün Seçtikleri Rehberlik

Sınav Stresi ve Kaygıyla Başa Çıkmak için 7 Yöntem

Sınav Stresi ve Kaygıyla Başa Çıkmak için 7 Yöntem

Sınavlar yaklaştıkça stresli ve uykusuz geceler de başlar. Öğrenciler sınavlarda çok iyi bildikleri soruları bile yapamamaktan şikâyet eder. Her şeyden önce sınav kaygısından kurtulmanın en önemli yolunun sınava yeteri kadar çalışmak olduğunun bilinmesi gerekir. Bununla beraber çalışmış da olsalar bazı öğrencilerin kaygı ve stresten kurtulamadıkları görülmektedir.

İşte bu öğrenciler için sınav öncesi bazı rahatlama teknikleri.

  1. Büyülü An

Hayatınızdaki hatırlayabildiğiniz en mutlu anı hayal edin. Hayatınızın mutlu bir dönemi değil, çok mutlu olduğunuz bir an. Sadece o ana odaklanın. Ailenizle, arkadaşlarınızla geçirdiğiniz yaşadığınız mutlu bir an olabilir. Sevindirici bir haber aldığınız, bir işi başardığınız bir an olabilir. O anı hayal edin.

O anda yaşadığınız bütün duyguları hissetmeye çalışın. Kokular, duygular, renkler, sesler, sıcaklık, rahatlama hissi, başarmanın tadı, kişiler, hava…. Hatırlayabildiğiniz her şey.

O anı hatırlarken 10 defa çok derin nefes alın ve verin. Bu esnada her iki elinizin işaret parmağı ile başparmağını birbirine sıkıca bastırın.

Bunu yatmadan önce her gece yapın. Sınava giderken eğer gergin hissediyorsanız sadece başparmağınızla işaret parmaklarınızı birbirine dokundurun ve bastırın. Bakın neler olacak.

  1. Görselleştirme

Bu kaygıyı azaltmak için güçlü bir tekniktir. Bunun için her gün beş dakikaya ihtiyacınız var. Sessiz bir köşe bulun ve derin derin nefes alıp vermeye başlayın.

Bunu yaparken, sınavdaki resminizi gözünüzün önüne getirin Sorulara bakıyorsunuz. Sorular hep çalıştığınız ve bildiğiniz yerlerden, çok mutlu oluyorsunuz. Sonra gururlu bir şekilde sınav salonundan çıktığınızı hayal edin. Sınavınız hayal ettiğiniz en iyi şekilde geçmiş.

Bunu sınav öncesi her akşam yapın. Bu zihninizi rahatlatır ve zihinsel olarak sınava hazır olmanızı sağlar.

  1. Yeme içme

Uyarıcı gıdalardan ve enerji içeceklerinden uzak durun. Kafein kalp atış hızını, stresi ve kaygıyı artırır. Bunun yerine daha iyi konsantre olmanıza yardım edecek olan suyu bolca için. Ayrıca rahatlatıcı etkisi olan bitki çaylarını da tercih edebilirsiniz.

Kaygı durumlarında insanlar genellikle hazır gıdalara yönelmektedirler. Unutmayın ki bunlar sindirim sistemi üzerinde ciddi baskı oluşturmaktadır. Bu da sizin uyuşuk hissetmenize ve odaklanamamanıza yol açar. Ayrıca stres hormonu olan kortizol salgılanmasına neden olur.

Böyle zamanlarda fındık, ceviz, meyve ve sebze tüketmeniz daha iyi olacaktır. Ayrıca balık beyin fonksiyonlarını artıran harika bir besindir.

  1. Uyku

Uyku çok önemlidir. Her ne kadar stres ve kaygı durumlarında uyumak güç olsa da, kendinize bir uyku düzeni oluşturmaya ve yeteri kadar uyumaya dikkat edin. Uyumadan önce rahatlatıcı bitki çayları ya da bazı rahatlama egzersizleri yapabilirsiniz.

  1. Egzersiz

Her gün 10 dakika dışarı çıkın ve ciğerlerinizi oksijenle doldurun. Günde 10 dakika hareket, kan dolaşımını hızlandırır, beyin fonksiyonlarınızı harekete geçirecek olan serotonin hormonu salgılanmasına yardım eder.

  1. Kendine Şefkat

Uzun bir yolunuz var. Kendinize şefkatli davranın ve kendinizle gurur duyun. Yastığa başınızı her koyduğunuzda yaptığınız iyi şeyleri hatırlayın ve bunları başardığınız için kendinizi tebrik edin. Olumlu tutum, sizi rahatlatacak hormonların salınımına yardım eder ve iyi hissetmenizi sağlar.

  1. Konuşmak

Bu garip gelebilir ama konuşun. Sadece konuşun. Stres ve kaygı durumlarında insan içine kapanma eğilimindedir. Sadece etrafınızdaki kişilerle konuşarak, havadan sudan bile olsa, sohbet ederek kendinize yardım edebilirsiniz. Yalnız kalmaktan kaçının, sevdiğiniz ve size enerji veren insanlarla birlikte olun. Strese sokan, baskı oluşturan kişilerden uzak durun. Çevrenizde sizi seven ve destek olmak isteyen insanlar olduğunu unutmayın, onlarla her gün en az beş dakika konuşmaya, selamlaşmaya, hatır sormaya özen gösterin.

Elbette akıldan çıkarılmamalıdır ki bunlar sorumluluğunu yerine getirmiş öğrencileri rahatlatmakta işe yarar. Sadece bildiklerini en iyi şekilde kullanmanıza yardım eder. Eğer yeteri kadar çalışmadığınızı düşünüyorsanız,

İlk iş olarak iyi bir şey yapın ve çalışmaya başlayın.

Başarılar…

 

Yazara ulaşın:

Facebook: https://www.facebook.com/mnurioztrk

Twitter: https://twitter.com/mnuriozturk

Yazdır

Yazar hakkında

Dr. Mehmet Nuri Öztürk

Eğitim üzerine düşünceler, Yenilikler, Eğitim Uygulamaları, Eğitimde İyi Örnekler, Öğretmen Eğitimi, Öğrenme, Etkili Öğrenme, Hızlı Okuma, LGS sınavı, Verimli Ders Çalışma, Eğitimde Mobil Araçların ve Sosyal Medyanın Kullanılması konularında yazar.

2 yorumlar

Yorum yap