Genel Editörün Seçtikleri Rehberlik

ÖĞRENCİLERDE ODAKLANMA BECERİSİ GELİŞTİRME

 

 

Zaman zaman çocuklarımızın ödevleri yapmadığını, bunlara bir türlü odaklanamadıklarını gözlemlediğimiz olmuştur. Ne yapsak olmaz, bir türlü derse başlayamazlar. Böyle zamanlarda ne yapmamız gerektiğini bilemeyiz. Acaba çocuklarımızın  ödevlerini yapmaları için neler yapmalıyız? Odaklanma nasıl gerçekleşir?  İşte sizlere çocuklarda odaklanma becerisini geliştirme yöntemleri;

  • Doğru hedefler belirleme: Öğrencilerimizin ödevlerine odaklanamayışının bir nedeni de hedef belirlememiş olmalarıdır. Çocuklarımıza rehberlik yaparak birlikte hedefler belirlememiz odaklanma adına çok faydalıdır. Çocuklara hedef belirlerken dikkat etmemiz gereken nokta; küçük yaşlarda küçük hedefler belirlemektir. Örneğin küçük yaştaki öğrenciler için bir meslek sahibi olmak çok önemli bir hedef değilken; bisiklet sahibi olmak daha heyecan verici bir hedeftir. Büyük hedeflere giden yolda küçük hedefler serpiştirmeliyiz.

 

  • Engelleyicilerle baş etmesini öğretin: Cep telefonu  bilgisayar televizyon gibi teknolojik aletleri belirli bir program dahilinde kullanmamak çocuklarımızın derslerine odaklanmasını güçleştirir.  Bu aletlerin kullanılmasına bir düzen getirmeliyiz.

  • Ders çalışmak için doğru zaman ve ortamı bulun: Öğrencilerimizin ders çalışacakları ortam ve zaman ders çalışması için uygun değilse bu durumda derse odaklanmalarını bekleyemeyiz. Ders çalışacakları ortam her türlü gürültüden uzak sessiz bir ortam olmalıdır. Aynı zamanda çalışılacak zaman da günün en verimli saatleri olmalıdır.

 

  • Çocuğunuzun rahatlamasını sağlayın. Stresten uzak ve rahat bir ortamda çalışmak odaklanma becerisini artırır. Çocuğumuzla konuşarak her türlü kaygısını gidermeli ve rahatlamasını sağlamalıyız.

 

  • Dikkat le ilgili yapılan çalışmalar: Çocuklarımızla serbest zamanlarda oyunlar oynayarak onların odaklanma becerilerini geliştirebiliriz. Örneğin iki resim arasındaki farkı bulma çalışmaları, yaşlarına uygun bulmacalar çözdürmek, dışarıda gördükleri bir nesnenin özelliklerini sorarak nesneleri daha dikkatli gözlemlemeleri sağlanabilir.

 

  • Odaklanma becerisine katkı sağlayacak sosyal ve sportif faaliyetler: Çocuklarımızın teknolojik aletlerle fazlasıyla vakit geçirmeleri onlarda dikkat eksikliği oluşmasına sebep olmaktadır. Günümüzde okçuluk sporunun öğrencilerimizin dikkat ve odaklanmasına çok büyük faydasının olduğu ve bazı ülkelerde okçuluğun okullara ders olarak getirildiği bilinen bir gerçektir.

 

  • Uyku beslenme düzenine dikkat edin: Odaklanma için yapacağımız pek çok çalışmanın olmazsa olmazı öğrencilerimizin dengeli, düzenli beslenmesi ve yeterli uyku uyumalarıdır.
Yazdır

Yazar hakkında

Fatih Pınar

Yorum yap