Kitap Tanıtımları

MUTLU OLMA SANATI-BERTRAND RUSSELL

Bertrand Russell, Mutlu Olma Sanatı isimli kitabında bazı kişisel gelişim kitaplarında olduğu gibi hayal satmıyor, mutlu olma yöntemlerini ve mutlu olma imkanını ortadan kaldıran kötü davranış kalıplarını birlikte veriyor.

Kitapta gerçekten ben de katılıyorum diyebileceğim bazı fikirler vardır. Beğendiğimiz bazı fikirleri sizler için derledik. Kitaptan önemli fikirler:

Pek çok insan mutlu olabilmek için arzularımıza hemen kavuşmamız gerektiğini düşünmektedir. Oysa isteklerimize çok çabuk ulaşmak mutluluk değil; mutsuzluk sebebidir.

Çoğumuz can sıkıntısının sebebini tespit etmekte zorlanırız. Can sıkıntısının sebebi; güzel günlerimizin özlemi ile şimdiki durumda yaşamış olduğumuz zıtlıkların kesişmesidir.

Mutsuzluk sebeplerinden birisi de “mükemmeliyetçilik kavramı”dır. İnsanların mükemmel olma arayışı ya da ilişki içinde olduğumuz insanlardan mükemmellik beklemek insanları mutsuzluğa sevk etmektedir.

Duygusal yorgunluğun sebebi kıskançlık başta olmak üzere olumsuz duygulardır. Mutlu olabilmek için kendimizi olumsuz duygu yüklerinden kurtarmalıyız.

Farkında olmadan pek çok şeyi düşünüyoruz. Mutlu olma yöntemlerinden birisi de gereksiz şeyleri düşünmekten kendimizi kurtarmaktır.

Mutluluğa açılan kapılardan birisi de insanlarla dostça ilişkiler kurmak olduğu unutulmamalıdır.

Mutsuzluğun sebeplerinden birisi de gereksiz iş ve uğraşlardan kendimizi uzak tutabilmektir. Dinimize göre büyük günahlardan olan gıybet, kitabımızda gereksiz bir fiil olarak değerlendirilmektedir.

İnsanların mutluluğa ulaşabilmeleri için, diğer insanları suçlamayı bırakarak ileriye dönük hedefler koymaları ve bu hedeflere ulaşabilme aşamasındaki maceralardan zevk alabilmeleri gerekmektedir.

DEĞERLENDİRME: Bertrand Russell’in Mutlu Olma Sanatı kitabında insanlara mutlu olabilmeleri için çeşitli yöntemleri görmekteyiz. Kitabın adında da olduğu gibi mutluluk bir sanattır, mutluluk ince düşünmeyi ve farklı düşünmeyi gerektirir. Hayata farklı bir bakış açısıyla ve olumlu bakarak mutluluğun elde edilebileceği anlatılmaktadır. Yukarıda bahsedilen fikirler dışında daha başka değerli fikirleri de bulmamız mümkündür.

Yazdır

Yazar hakkında

Fatih Pınar

1 yorum

Yorum yap