Eğitimle İlgili Yazılar

Anne Babaların Yapması Gereken 6 Şey

Okulun İlk Haftasında Anne Babaların Yapması Gereken 6 Şey

Okullar açıldı. Anne babalar ve çocuklar için tatil modundan çıkıp okul moduna geçmek zor.
Öğrencilerimde bu hafta genel bir yorgunluk hali gözlemledim.
Anne babalar neler yapmalı?
1. Erken Yatıp – Erken Kalkın:
Tatilde geç saatlere kadar ayakta kalmaya ve geç kalkmaya alışmış çocuklar uyku düzeni oluşturmakta zorlanıyor. Uyku düzeni oluşturmanın en iyi yolu akşam yemeğini ailece erken yemek (17.00-19.00) ve erkenden (22.00-23.00) yatmaktır.

2. Rutinleri Yeniden Oluşturun:
Rutinlere sahip olmak çocukların okula uyumunu ve ders çalışmasını kolaylaştırır. Ödev yapma, diş fırçalama, çanta hazırlama, oyun zamanı gibi eylemler için zaman belirleyin. Yemek saatiniz belli olsun.

3. Sorumluluk Verin:
Yapabileceği görevler vererek sorumluluk almasını sağlayın. Çantasını kendi hazırlasın (ağır olmadığını kontrol edin), yatağını toplasın, eşyalarını düzenlesin, ev işlerine yardım etsin. Bunlar ders çalışmasını da kolaylaştırır.

4. Sağlıklı Alışkanlıklar Kazandırın:
Sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz ve kitap okuma gibi alışkanlıklar kazandırın. Okul için beslenmesini kendi hazırlasın (yaşı küçükse yardım etsin), yürüsün, spor yapsın, dışarıda oyun oynasın, bisiklete binsin.

5. Ekran Süresini Sınırlandırın:
Oturup birlikte yapılması gereken görevler ve boş zamanları belirleyin. Çocuğa söz hakkı verin, zorlamadan kendi değerlendirmesini yapmasına izin verin.
Anahtar kural: Önce yapılması gerekenleri, sonra canının istediğini yap!

6. Okul Hakkında Konuşun:
Okul hakkında konuşun. Bunun için en güzel ortam ailece birlikte yenen akşam yemeğidir. O anlatasın, siz dinleyin, hesap değil soru sorun. Dinleyen ve anlayan olun. Çocukların anlaşılmaya ihtiyacı var.

Okulun ilk haftası hem aileler hem de çocuklar için zordur. Ancak zorluğa direnerek şimdi atılan doğru adımlar, bütün bir yılı kazanmanızı sağlar.
Nasıl başlarsa öyle gider!

Okulun ilk haftası sizin gözlemleriniz neler? Yorumlarda paylaşın.

Yazdır

Yazar hakkında

Dr. Mehmet Nuri Öztürk

Eğitim üzerine düşünceler, Yenilikler, Eğitim Uygulamaları, Eğitimde İyi Örnekler, Öğretmen Eğitimi, Öğrenme, Etkili Öğrenme, Hızlı Okuma, LGS sınavı, Verimli Ders Çalışma, Eğitimde Mobil Araçların ve Sosyal Medyanın Kullanılması konularında yazar.

Yorum yap